Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Zaļināšanas prasību atbrīvojums novadā saglabāsies 12.07.2017. plkst. 11.04

No 2018. gada  atbrīvojumu par ekoloģiski nozīmīgas platības prasības izpildi saglabās arī Dundagas un Kolkas pagastā.

Viena no zaļināšanas maksājuma prasībām ir ekoloģiski nozīmīgas platības izveide. Respektīvi, lauksaimniekiem, kuru aramzemes platība saimniecībā ir lielāka par 15 hektāriem, ir jānodrošina ekoloģiski nozīmīgas platības izveide platībā, kas atbilst vismaz 5% no aramzemes. Latvijā par ekoloģiski nozīmīgu platību atzīst laukmales, kā arī zemi, ko aizņem koku un krūmu puduri, dižkoki, papuve, slāpekli piesaistošie kultūraugi, starpkultūras vai zālāju pasēja.

Piecās ES dalībvalstīs, kurās meža platība aizņem vairāk nekā 50% no sauszemes, regula atļauj piemērot atbrīvojumu no ekoloģiski nozīmīgu platību izveides prasības saimniecībām, kas atrodas noteiktos apgabalos. Tomēr šiem apgabaliem ir jāatbilst trim kritērijiem:

  • tiem jābūt noteiktiem par apgabaliem ar dabas ierobežojumiem,
  • no to zemes platības vairāk nekā 50% jāklāj mežam,
  • un meža zemes attiecībai pret lauksaimniecības zemi jābūt lielākai nekā 3 pret 1.

 

Latvija ir viena no tām četrām dalībvalstīm, kurā atbrīvojums no ekoloģiski nozīmīgu platību izveides prasības  piemēro no 2015. gada, un attiecīgie apgabali ir noteikti konkrētos pagastos. Līdz šim atbrīvojums piemērots 101 pagasta saimniecībām.

Tomēr tiešmaksājumu regula paredz, ka apgabali, kuru saimniecībām piemērojams atbrīvojums no prasības, ir jāpārskata vismaz ik pēc trīs gadiem. Tādēļ, lai 2018. gadā turpinātu piemērot šo atbrīvojumu, ir izdarīti pārrēķini, izmantojot jaunākos pieejamos datus par pagastu kopējo platību, meža platību un lauksaimniecības zemes platību.

Pēc jaunākajiem datiem aprēķināts, ka, sākot ar 2018. gadu, atbrīvojumu no ekoloģiski nozīmīgu platību izveides prasības varēs piemērot 87 pagastu saimniecībām, tostarp Dundagas un Kolkas pagastā. Bet atbrīvojumu no prasības atcels 16 pagastu saimniecībām.

Informācija par pagastiem, kuru saimniecībām piemērojams atbrīvojums, vēl jāiesniedz Eiropas Komisijā, savukārt Latvijā šo sarakstu apstiprināts, grozot Ministru kabineta noteikumus par tiešmaksājumiem.

 

Rūta Rudzīte,
Zemkopības ministrijas Sabiedrisko attiecību speciāliste

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
lauksaimniecība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com