Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Vizīte Dānijā 27.04.2015. plkst. 08.46

No 14. līdz 17. IV atbildes vizītē uz Dāniju, Kēges komūnu devās Dundagas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns, viņa vietniece Andra Grīvāne, izpilddirektors Visvaldis Radelis un Dānijas–Latvijas komitejas pārstāve Sandra Salceviča. Stāsta G. Laicāns un S. Salceviča.

G. Laicāns: — Nozīmīga ir sadarbības vēsture. Pirmoreiz Skovbo komūnas delegācija, ko vadīja Ulle Hansens, pie mums Dundagā ieradās 1996. gada 25. aprīlī. Rudenī mūsu delegācija devās uz Skovbo, kur parakstījām sadarbības līgumu. 2007. gadā viņiem notika teritoriālā reforma un Skovbo komūnu pievienoja Kēges komūnai.

Tagad ciemojoties, uz tikšanos bija uzaicināts arī Ulle Hansens, kurš izteica prieku par to, ka lietas, par kurām vienojāmies 1996. gadā, notiek arī pašlaik. Viena no tām — politiskās delegācijas brauc reizi četros gados. Notiek vēlēšanas, ievēl citus deputātus, un mēs skatāmies, lai mūsu sadarbības punkti darbotos, ja vajag, papildinām tos.

Pēdējoreiz mūsu delegācija gan Dānijā bija ciemojusies 2008. gadā Austra Kristapsona vadībā. No tā laika  pagājuši 7 gadi un neviena delegācija no Dundagas uz Kēgi nav braukusi. Mūsu brauciens bija vēsturiski nozīmīgs — ja mēs tagad neaizbrauktu, tad būtu mūsu turpmāko sadarbību palaiduši vējā. Dāņiem ir būtiski, lai politiķi vienotos par galvenajiem sadarbības virzieniem. Tā notika vienošanās par politiķu braucieniem, arī par to, ka sadarbojas cilvēks ar cilvēku. To dara Latvijas–Dānijas un Dānijas–Latvijas komiteja.

Nākamgad mūsu sadarbībai aprit 20 gadi. Esam uzaicinājuši Kēges delegāciju mēra Fleminga Kristensena vadībā uz Dundagu. Mums ir divi uzdevumi: pirmkārt, svinēsim jubileju, otrkārt, vēlreiz pārskatīsim savus sadarbības virzienus. Kēgē ir spēcīga osta. Dāņi labprāt sadarbotos ar Dundagu un Ventspili. Viņi vēlas, lai mēs nodibinām sakarus ar Ventspils ostu. Dāņi mums precīzi pastāstīja, kādā veidā viņi plāno investīcijas. Viņus interesē, kā to dara pie mums.

Visas sarunas notika angļu valodā, ko lieliski prata arī mūsu puses delegāti. Līdz ar to tikšanās noritēja ļoti kvalitatīvi.

S. Salceviča: — Brauciens bija ļoti piesātināts. Pirms tam uzrakstījām savas vēlmes, tās visas arī bija iekļautas programmā. Kēges komūnā esmu bijusi vairākkārt, taču tūrisma objektus aplūkoju pirmoreiz. Priecēja iespēja tikties ar komitejas dalībniekiem, bija interesanti uzzināt, kas noticis gadu gaitā. Latvijas–Dānijas komiteju izveidoja 1997. gadā. 1999. gadā kā komiteja pirmoreiz aizbraucām uz Dāniju. Latvijas–Dānijas komitejā darbojas 4 pāri un vadītājs Jorgens Blonds. Viņiem līdzekļus piešķir pašvaldība, tāpēc komitejas dalībnieki var organizēt vizītes. Viņi tiekas vismaz četras reizes gadā. Dānijas–Latvijas komitejā esam 8 cilvēki. Dāņi ir ieinteresēti sadarbībā un vēlas to turpināt. Dalībnieku tikšanās paredzēta oktobrī Dānijā. Viņu komitejas cilvēki pie mums braukuši vairākkārt, nu pienākusi mūsu reize. Tieši Latvijas–Dānijas komiteja ir tā, kas rūpējusies par humānās palīdzības sagādi skolām — dažādām mēbelēm un aprīkojumiem. Aizpērn krēslus un galdus Dundagā saņēma Lielā skola, pērn — Mazā skola. Šāda veida palīdzība būs arī turpmāk.

Viens no vizītes mērķiem bija mūs iepazīstināt ar viņu pieeju dažādiem projektiem un jomām. Mani īpaši ieinteresēja profesionālās apmācības iestāde jauniešiem. Tajā piedāvā apgūt dažādas profesijas un palīdz sameklēt darbavietas jauniešiem no 16 līdz 24 gadiem, gan ar īpašām vajadzībām, gan tādiem, kam nav izdevies izveidot darba karjeru. Arī mēs varētu apzināt jauniešus, kam vajag atbalstu un palīdzību.  

Kēgē apmeklējām domes ēku, tikāmies ar darbiniekiem, bijām veco ļaužu pansionātā. Iepazināmies ar iecerētajiem būvniecības plāniem un redzējām jauno, topošo ostu. Vecās ostas rajonā izveidota interesanta brīvā laika pavadīšanas vieta, bijušās Skovbo komūnas domes ēkā iekārtota izstāžu zāle, bērnu mūzikas skola, dažādi interešu klubi, piemēram, aušanas un šaha. Tur atrodas arī bijušās Skovbo komūnas arhīvs. Mūs izvadāja arī pa Kēges vecpilsētu. Neparasts bija Stevnsforta Aukstā kara muzejs — pazemes cietoksnis Stevnas pussalā. Izejot cauri pazemes gaiteņiem, mums atvēra dzelzs durvis, un nokļuvām saules apmirdzētā, kaļķakmens un slānekļa klinšu ieskautā krastmalā. Tas bija iespaidīgs skats jūras krastā! Spilgts pretstats pēc tikko redzētā. Stevnas klintis iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Guvu arī atziņu, ka ne vienmēr tikšanās reizēs vajag runāt tikai par globāliem jautājumiem. Var arī apspriest ikdienas rūpes, problēmas un gaitas. Tas ir cilvēcīgi. Tā arī ir komitejas ideja — personīgās attiecības.

Uzklausīja Diāna Siliņa, Visvalža Radeļa foto   

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Vizīte Dānijā

Atslēgvārdi
sadarbība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com