Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Vecākiem un bērniem par darbu vasaras mēnešos 26.05.2014. plkst. 15.32

Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk — VID) atgādina, ka skolēniem, kas vēlas strādāt vasaras mēnešos, un viņu vecākiem ir jāņem vērā vairāki nosacījumi par nodokļu maksāšanas kārtību un atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Lai novērstu nepatīkamo situāciju, ka vecākiem valstij jāatmaksā bērna nodarbinātības laikā nepamatoti piemērotie nodokļu atvieglojumi, turpmāk, tiklīdz skolēns uzsāks darba attiecības, bērna atrašanos vecāka apgādībā automātiski pārtrauks. Savukārt pēc tam, kad skolēns būs beidzis strādāt, vecākiem pašiem bērns būs jāatjauno apgādībā. Atgādinām, ka no  1. V tas ir izdarāms elektroniski, izmantojot VID Elektronisko deklarēšanās sistēmu.

Nodokļu nomaksas nosacījumi ir atkarīgi no tā, kāds nodokļu režīms ir skolēna darba devējam — 1) vispārējais nodokļu maksāšanas režīms, 2) darba devējs ir mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs vai 3) lauksaimnieks.

Vispārējā nodokļu maksāšanas režīma gadījumā, skolēnam sākot strādāt:

  • no algas darba devējs maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 24 % un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 34,09%;
  • 10,50% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt    23,59 % sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem. Sociālās iemaksas neveic, ja skolnieks ir jaunāks par 15 gadiem;
  • skolēnam, kurš ir nodarbināts vasaras mēnešos, ir tiesības algai piemērot ar  iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo 75 eiro minimumu.

Piemēram, ja saņemamā atlīdzība ir 350 eiro un ir piemērots neapliekamais minimums 75 eiro, tad skolēns pēc nodokļu nomaksas saņem 256,07 eiro.

Atgādinām, ka VID interneta lapā ir pieejams algas kalkulators, ar kura palīdzību ikviens ātri un ērti var aprēķināt darba algas apmēru pēc nodokļu nomaksas.

Algas nodokļa grāmatiņa nav obligāta, bet tā dod tiesības darba devējam, aprēķinot nodokļus, piemērot skolēna algai neapliekamo 75 eiro minimumu.

Lai saņemtu algas nodokļa grāmatiņu, skolēnam jāvēršas VID ar iesniegumu algas nodokļa grāmatiņas saņemšanai. To var izdarīt gan elektroniski, izmantojot Elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS), gan papīra formā VID klientu apkalpošanas centrā.

Kamēr skolēns ir nodarbināts, vecākiem drīkst piemērot 165 eiro atvieglojumu par apgādībā esošo personu tikai gadījumā, ja skolēna alga ir mazāka par 165 eiro mēnesī pirms nodokļu samaksas; ja alga ir lielāka, atvieglojumu piemērot nevar.
Tiklīdz skolēns uzsāks darba attiecības, apgādību automātiski pārtrauks. Taču, ja skolēna ienākumi nepārsniegs 165 eiro mēnesī vai skolēns beigs strādāt, vecākiem pašiem būs jāatjauno bērns apgādībā.  

Ja skolēns vasaras laikā strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja

No skolnieka ienākuma darba devējs — mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs — neietur sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet tie veido daļu no mikrouzņēmumu nodokļa, ko darba devējs maksā no sava saimnieciskās darbības apgrozījuma.

Piemēram, ja saņemamā atlīdzība ir 350 eiro, tad summa, ko saņems skolēns, būs tie paši 350 eiro.

Kamēr skolēns ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks, viņš nevar atrasties vecāku apgādībā un vecāku gūtajam ienākumam nevar tikt piemērots 165 eiro atvieglojums par apgādībā esošu personu.
Tiklīdz skolēns uzsāks darba attiecības mikrouzņēmumā, apgādību automātiski pārtrauks.

Atgādinām, ka no  1. VI informācija par apgādībā esošām personām elektroniskajā algas nodokļa grāmatiņā personai jānorāda pašai, izmantojot EDS (algas nodokļa grāmatiņas sadaļā «Apgādājamie», nospiežot spiedpogu «Pievienot apgādībā esošu personu») vai arī iesniedzot par to paziņojumu papīra dokumenta veidā jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā.

Ja skolēns vasaras laikā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos (augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu)

Gūtajam sezonas laukstrādnieka ienākumam piemēro 15 % nodokļa likmi, bet ne mazāku kā 0,70 centus katrā nodarbinātības dienā.

Piemēram, ja kopējā saņemamā atlīdzība par mēnesi ir 350 eiro  un nevienā no dienām tā nav mazāka par 4,70 eiro, tad ienākums, ko saņems skolēns pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, būs 297,50 eiro.

Vecāki saglabā tiesības piemērot atvieglojumu par apgādībā esošo bērnu 165 eiro apmērā, ja bērns ir jaunāks par 18 gadiem un saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu.


 

Plašāka informācija gan par skolēnu darbu vasarā, gan par elektroniskajām algas nodokļa grāmatiņām pieejama VID mājaslapas sadaļā «Elektroniskā algas nodokļu grāmatiņa», bet par sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli ir  metodiskajā materiālā «Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis».

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus zvanīt uz VID informatīvo tālruni 1898 (pēc 3. VII — 67120000), konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt savu jautājumu, izmantojot VID tīmekļa lapas sadaļu «Uzdot jautājumu VID».

 

Evita Teice-Mamaja, VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste 

tālr. 67028691, 26558389; e-pasts: komunikacija@vid.gov.lv

twitter: @vid_gov_lv; facebook: www.facebook.com/vidgovlv 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
darbs, jauniešiem
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com