Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Vastālovā jeb Meteņi 02.02.2023. plkst. 10.58

12. februārī plkst.15.00 Kolkas ciemā Vastālovā jeb Meteņu izrīcības.

Vastlāvjos kļūstot par līgavām (balti ģērbušies rotāsimies ar krāsainiem kroņiem un lentēm) un kļūstot par putniem dosimies un ķekatās.

Tiekamies pie Kolkas Tautas nama un kopā ar ansambli «Laula» ejam gājienā apdziedāt Kolkas ciemu. Gājienu noslēdzam pie Kolkas Lībiešu saieta nama ar ugunskuru un Vastlāvju cienāšanos.

Aicinām rotāties balti, vai putnu maskā, ņemt līdzi groziņu ar svētku gardumiem un svinēt priecīgi Vastlāvjus jeb Meteņus.

Aicina – Kolkas ansamblis «Laula», Kolkas Tautas nams, Kolkas Lībiešu saieta nams, Kolkas pamatskola


 

…”Lībiešu tautas kalendārā Vastlāviem (arī Meteņiem) bija daudzpusīga nozīme. Tas bija laiks, kas iezīmē pavasara sākšanos un zvejnieku kopā sanākšanu, lai apspriestu kopā darāmos darbus. Lībiešiem Vastlāvi (arī Meteņi) nebija tikai vai pat galvenokārt zvejnieku svētki. Tiem, līdzīgi ka daudzām citām Eiropas tautām, piemita arī spēcīgas sieviešu svētku iezīmes.

Saistībā ar to Vastlāvju (arī Meteņu) dienā bija aizliegti parastie ziemas sezonas rokdarbi. Sievietēm bija vadošā loma arī Vastlāvju (arī Meteņu)  dienas izpriecās. Lībiešiem bija pazīstama iešana ķekatās. Tā kā ķekatnieki lielākoties bija meitenes, tas atstāja savu iespaidu uz maskēšanās veidu. Daudzām Eiropas tautām populārās groteskās un dzīvnieku maskas lībiešu ķekatniekiem nebija raksturīgas. Vairākas ziņas ir sastopamas tikai par garknābju putnu maskām, bet kāda cita dzīvnieka maska tika pieminēta vien dažos gadījumos. Tomēr ķekatnieces raksturotas kā “skaisti ģērbušās”. Aprakstītie greznošanās līdzekļi – no krāsaina papīra izgatavoti rotājumi, lentas, kroņi, utt. Bieži ir uzsvērts, ka ķekatnieces ģērbās baltā. Izmantoja gan vienkārši baltus palagus, gan baltas kleitas, gan baltus kreklus, gan baltus vīriešu kreklus, u.c. Ļoti bieži ķekatnieces attēloja līgavas šim nolūkam papildinot savu balto apģērbu ar plīvuru.  Par vienu no jebkāda balta apģērba funkcijām noteikti var uzskatīt maģisko ietekmi uz linu ražu. ”…..

/”Lībiešu vēsture, valoda un kultūra” 369-370lpp./

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
svētki, kultūra, kaimiņos
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com