Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Putnu dienās Slīteres Nacionālajā parkā – pārgājiens un dabas izziņas pieturas 25.03.2022. plkst. 10.56

Iedrošinot ikvienu vērot un priecāties par pavasara putnu migrāciju, Dabas aizsardzības pārvalde 2. aprīlī no plkst. 9.00 līdz 12.00 interesentus aicina piedalīties Putnu dienām veltītā pārgājienā Slīteres Nacionālā parkā, Kolkasraga apkārtnē ornitologa, biologa Ritvara Rekmaņa vadībā. Savukārt 2. un 3. aprīlī ikviens individuāls dabā gājējs aicināts izzināt Slīteres Nacionālā parka putnus īpaši Putnu dienām izveidotās izziņas pieturās Pēterezera dabas takā.

Aptuveni triju km garajam putnu vērošanas pārgājienam plānots apļveida maršruts ar sākumu un noslēgumu stāvlaukumā pretim Kolkas luterāņu baznīcai. Pārgājiens ir bezmaksas, tomēr vietu skaits ir ierobežots, tādēļ nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, rakstot ziņu uz tālruni 28611079 (plkst. 9-17) vai adresējot e-pastu baiba.ralle@daba.gov.lv. Piesakoties jānorāda vārds, uzvārds un kontakttālrunis. Pārgājienā vēlams ģērbties ērtā, dabas pārgājienam piemērotā apģērbā, kā arī ņemt līdzi savu binokli.

«Kolkasrags pavasarī ir viena no labākajām putnu migrācijas vērošanas vietām Latvijā. Šeit var būt sastopamas gandrīz visas Latvijas putnu sugas – putni lido no dienvidrietumiem un tālāk virzās uz ziemeļiem. Pārgājienā runāsim par putnu migrāciju, to paradumiem, izcilajām orientēšanās spējām, kā arī par briesmām, kas tos sagaida gan pārceļošanas laikā, gan ligzdošanas vietās», atklāj ornitologs Ritvars Rekmanis.

 Aktīvās migrācijas laikā Kolkasragu vienā stundā pārlido vairāki desmiti tūkstošu putnu. Kolkasragā sauszemes putni nonāk, sekojot krasta līnijai. Tad te veidojas «pudeles kakla» efekts, sakoncentrējot virs sauszemes lidojošos putnus pirms došanās pāri Rīgas līcim uz Igauniju. Ne visas putnu sugas atlido vienlaicīgi. Pavasarī migrācija ilgst no februāra līdz maija beigām. Labākais laiks vērošanai ir aprīlis un maija sākums, kad ceļojošo putnu daudzums un sugu dažādība ir lielākā.

Arī pārējā Slīteres Nacionālā parka teritorijā pavasarī novērojama aktīva putnu rosība. Lai iepazīstinātu ar putnu daudzveidību vigu un kangaru ainavā, 2. un 3. aprīlī Pēterezera dabas takā ikvienu interesentu gaidīs īpaši Putnu dienām veidotas putnu izziņas pieturas, piedāvājot stāstus un mīklas par dažādiem šeit novērojamiem putniem. Apciemojot visas putnu izziņas pieturas, būs iespēja atrisināt īpašu uzdevumu. Pareizo atbilžu iesniedzēji piedalīsies loterijā, kurā trīs uzvarētāji saņems Ruslana Matroža grāmatu «Putnu vērošana Slīteres Nacionālajā parkā».

Kopumā Slīteres Nacionālajā parkā ir konstatētas vairāk nekā 260 putnu sugas no visā Latvijā reģistrētajām vairāk nekā 370 putnu sugām. Starp tām ir Latvijā retas un īpaši aizsargājamas, bet 140 sugas ir apdraudētas visā Eiropā.

 

Baiba Ralle,
Dabas aizsardzības pārvaldes Slīteres Nacionālā parka dabas centra vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
daba, SNP
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com