Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Šlīteres bākā jauna ekspozīcija vēstī par putnu migrācijas brīnumu 09.06.2020. plkst. 16.16

Lai iepazīstinātu ar putnu migrācijas brīnumu un Kolkasraga nozīmi putnu tālajā ceļā uz ligzdošanas vietām, Šlīteres bākā izveidota jauna pastāvīgā ekspozīcija, kuras galvenais varonis ir neparastais putns līkšņibītis (Calidris ferruginea).

Slīteres Nacionālā parka piekrastē līkšņibīti galvenokārt var novērot rudens migrāciju laikā, kad tie barojas, tekalējot pa liedagu. Tas ir skaists putns, liels ceļotājs, bet šīs sugas izplatībai ir tendence samazināties. «Izvēloties līkšņibīti kā ekspozīcijas galveno varoni, gribējām iejusties un paskatīties ar šī putna acīm – ko viņš redz, ceļojot pāri visai zemeslodei un dzīvojot konkrētās vietās», pauž dabas izglītības centra «Slītere» vadītāja Ērika Kļaviņa.

Zemeslodi ciešā tīklā klāj putnu pārlidojumu ceļi un nav iespējams novilkt vienu šauru joslu, pa kuru putni migrē, toties ir zināmas vietas, kurās putni koncentrējas, lai atpūstos, barotos vai nogaidītu labvēlīgāku laika apstākļus. Viena no šādām vietām ir Kolkasrags, kur pavasara un rudens migrācijas laikā ir iespējams konstatēt visus Latvijā sastopamos putnus. Slīteres Nacionālā parka piekraste un Kolkasrags iekļaujas Baltās-Baltijas jūras — Austrumatlantijas putnu migrācijas ceļā.

Dabas aizsardzības pārvaldes Vilnis Skuja stāsta, ka «šņibīši, arī līkšņibītis, pārvar milzīgus attālumus - pārlidojumā tiem jāveic neticami garš ceļš — pat 30 000  kilometru garum, tāpēc ir ļoti svarīgi «uzēsties» un uzkrāt taukus. Izskalotās aļģes un jūras muds ir putnu degvielas uzpildes stacija, kurā jāpaspēj sevi uzpildīt ar barojošu pārtiku».  Šādas pieturvietas ir ļoti svarīgas putna ceļojumā, un tāds ir arī Kolkasrags. Putniem ir jāuzkrāj tauki jo, šķeļoties taukiem, atbrīvojas enerģija un ūdens, tāpēc putni ceļā nedzer.

Šlīteres bākā jaunajā ekspozīcijā varēs iepazīt dažādas šņibīšu sugas un kā tā atšķirt, uzzināt interesantus faktus par putnu migrāciju, kas ietērpti krāšņos zīmējumos.

Šlīteres bākas 4. stāva remonts un izstāde «Putnu migrācijas ceļi»  iekārtota INTERREG  Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projektā «Putnu spārni (Baltic Wings) - dabas tūrisms lauku ilgtspējīgai attīstībai» (Nr. CB663).

Plašāka informācija:
Ērika Kļaviņa

Dabas aizsardzības pārvaldes
dabas izglītības centra «Slītere» vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie faili
Preses paziņojums
Atslēgvārdi
daba, DAP, SNP
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com