Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pieaug ar apkuri saistītajos ugunsgrēkos bojāgājušo skaits 17.01.2019. plkst. 14.33

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā informācija liecina, ka šogad ir pieaudzis ar apkures iekārtu nepareizu ekspluatāciju, bojājumu un nepareizu izbūvi saistītajos ugunsgrēkos bojāgājušo skaits. Ja 2017. gadā ar apkuri saistītos ugunsgrēkos gāja bojā 18 % no visiem bojāgājušajiem, tad šogad jau – 21 %.

Šogad ugunsgrēkos kopumā dzīvību zaudējuši 67 cilvēki, daļa no tiem gājuši bojā ar apkuri saistītos ugunsgrēkos. Šiem negadījumiem raksturīgs, ka gandrīz visi bojāgājušie bija pensijas vecumā un ugunsgrēki lielākoties izcēlušies vēlu pēcpusdienā un vakarā, kad cilvēki virtuvē uz plīts gatavo vakariņas vai arī silda māju pirms došanās gulēt.

Apkures iekārtas bojājuma, nepareizas izbūves vai ekspluatācijas noteikumu pārkāpumu dēļ katru gadu izceļas gandrīz desmitā daļa no ugunsgrēkiem. Papildus tam, vairāk nekā 500 gadījumos ugunsdzēsēji glābēji dodas dzēst dūmvados degošus sodrējus. VUGD aicina rūpīgi izvērtēt savu apkures ierīču tehnisko stāvokli un to lietošanas paradumus.

 

Jānovērtē apkures iekārtu tehniskais stāvoklis un jātīra dūmvadi!

Ja pirms apkures sezonas sākuma dūmvadi nav tīrīti, tad tas jāizdara apkures sezonas laikā, lai dūmvadā nedegtu sodrēji. Degošie sodrēji rada augstu temperatūru. Tās rezultātā dūmenī var rasties plaisas, un no tām karstuma un liesmu ietekmē var aizdegties ēkas konstrukcijas. Ja ir vajadzīgās zināšanas un aprīkojums, privātmāju īpašnieki dūmvadu tīrīt var paši.

Lai izvairītos no nelaimes un varētu droši sildīties, kurinot malkas, gāzes vai cita veida apkures ierīci, reizi piecos gados jāapseko dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehniskais stāvoklis. To drīkst veikt atbilstoši sertificēti speciālisti.

Lietojot malkas plīti, jāatceras, ka tā laika gaitā nolietojas — var izdegt cepeškrāsns metāla apšuvums un plīts virsmā parādīties spraugas. Lai liesmas un dzirksteles pa plīts spraugām nenokļūtu uz degtspējīgiem priekšmetiem, plīts periodiski jāatjauno, rūpīgi aizsmērējot radušās plaisas, laikus nomainot izdegušo cepeškrāsni un nostiprinot durtiņas.

Jāievēro drošas apkures ierīču lietošanas noteikumi:

  • aizliegts tuvāk par 1,2 metriem kurtuves atveres priekšā novietot kurināmo un citus degtspējīgus materiālus;
  • nedrīkst atstāt bez uzraudzības degošas apkures ierīces, ja to neatļauj tehniskās ekspluatācijas noteikumi;
  • uz apkures ierīcēm novietoti degtspējīgi priekšmeti un materiāli (drēbes, apavi, dvieļi utt.), sakarstot var aizdegties un izraisīt ugunsgrēku;
  • krāsnis un plītis atļauts kurināt ar malku, kuras garums nepārsniedz kurtuves izmērus;
  • ieteicams krāsni iekurināt vairākas reizes dienā nevis to pārkurināt;
  • cietā kurināmā krāsns, piemēram, virtuves plīts, kurtuves priekšā degtspējīga materiāla grīda ir jāpārklāj ar nedegošu loksni, piemēram, skārdu, lai no krāsns izkritušas ogles vai dzirksteles neizraisītu ugunsgrēku;
  • lietojot bojātu apkures iekārtu un dūmvadu, var izcelties ugunsgrēks.


Dūmu detektora ierīkošana samazina bojāgājušo skaitu!

Tā kā lielākā daļa no ugunsgrēkos bojāgājušajiem nosmok dūmos nevis sadeg, VUGD aicina iedzīvotājus savos mājokļos uzstādīt dūmu detektorus, kas ar spalgu skaņas signālu  brīdina par mājoklī izveidojušos sadūmojumu.

Dūmu detektorus var iegādāties jebkurā mājsaimniecības preču veikalā. To cena atšķiras no papildus funkciju klāsta, bet vidēji tā nepārsniedz 10 eiro. Dūmu detektorus var uzstādīt gandrīz jebkurš cilvēks, jo sienā vai griestos vien jāizurbj pāris caurumu un ar skrūvēm  jāpiestiprina dūmu detektora korpuss. Visa nepieciešamā informācija ir norādīta lietošanas instrukcijā.

VUGD aicina iedzīvotājus parūpēties par sava mājokļa drošību, lai aukstajā laikā apkures ierīces varētu darbināt droši, neuztraucoties par iespējamo ugunsnelaimi!

 

Inta Palkavniece,
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa
Tel. 67075871, 27098250 inta.palkavniece@vugd.gov.lv   

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
drošība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com