Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Pārrunājiet ar bērniem, kā droši pavadīt vasaru! 31.05.2017. plkst. 11.51

Katru gadu skolēni ar nepacietību gaida silto laiku un vasaras brīvlaiku, kas nav iedomājams bez atpūtas pie dabas, peldēšanās, ugunskuru un grilu kurināšanas, pastaigām mežā vai parkā, kā arī, protams, bez ogošanas vai sēņošanas. Lai šajā vasarā nenotiktu traģiski nelaimes gadījumi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina vairākus drošas vasaras pavadīšanas pamatprincipus.

Neapdomīga un pārgalvīga rīcība, kā arī nezināšana nereti noved pie traģiskiem negadījumiem. Ik gadu vasara ir laiks, kad notiek visvairāk traģisko nelaimes gadījumu — 2016. gadā tieši vasarā vairāki desmiti bērnu un pieaugušo nokļuva negadījumos, cieta un arī gāja bojā. Pagājušajā gadā ugunsgrēkos gāja bojā 95 cilvēki, no kuriem četri bija bērni, cieta 302 cilvēki, no kuriem 20 bija bērni, bet izglābts tika 291 cilvēks, tostarp 26 bērni. Savukārt atpūta pie ūdens pērnvasar traģiski beidzās 44 cilvēkiem, tostarp arī diviem bērniem, kas noslīka. Bet pastaiga mežā nelāgi beidzās 70 cilvēkiem, no kuriem seši bija bērni, kas apmaldījās un pašu spēkiem nevarēja izkļūt no meža.

VUGD atgādina, ka vecākiem ir savlaicīgi ar bērniem jāpārrunā par drošību vasarā un rīcību ārkārtas situācijās, lai šovasar atpūta brīvā dabā nepārvērstos traģēdijā, neciestu un neietu bojā bērni. Vecākiem un citiem pieaugušajiem jāņem vērā, ka bērni mācās no pieaugušo rīcības — ja viņi būs neapdomīgi un pārkāps drošības noteikumus, tad tā rīkosies arī bērni, jo domās, ka tas ir pareizi.

Lai vasaru aizvadītu bez traģiskiem nelaimes gadījumiem, VUGD ierosina vecākiem ar bērniem pārrunāt šādus ar drošību vasarā saistītus tematus:

1. Kā uzvesties atpūšoties pie ūdens?

Aizvien pieturoties siltākam laikam, liela daļa atvēsinājumu rod peldoties. VUGD aicina uzsākt peldsezonu tikai tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18Cº. Peldēties ieteicams tikai oficiālajās peldvietās, par ko liecina zīme «Peldēties atļauts»), vai, ja tuvumā tādu nav, tad tādās peldvietās, kuru krasts ir lēzens, ar cietu pamatu, bez lielas straumes un atvariem. Pirms peldēšanās noteikti ir jāpārbauda ūdenstilpnes gultne, jo pa ziemu tā var būt mainījusies un zem ūdens var atrasties dažādi priekšmeti. Nodarbojoties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizinoties ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, visiem obligāti jāvelk glābšanas vestes.

VUGD atgādina, ka pie ūdenstilpnēm uz mirkli nepieskatīts bērns var pakļūt zem ūdens un noslīkt. Piemēram, piemājas dīķi bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tāpēc nedrīkst bērnu bez pieskatīšanas atstāt pagalmā, ja tajā ir izveidots dīķis vai piepūšamais baseins. VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo bērni bez pārtraukuma ir jāuzmana visu laiku — pat uz minūti novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime un viņš var iekrist ūdenī.

 

2. Kā droši lietot plītis un elektroierīces, paliekot mājās bez pieaugušo klātbūtnes?

Vasarā  noteikti gadīsies arī diena, kad bērnam laiks jāpavada iekštelpās bez pieaugušo klātbūtnes. Atstājot bērnus vienatnē iekštelpās,  parūpējieties, lai bērniem pašiem nav jāgatavo vai jāsilda ēdiens uz plīts, jo nepareizi darbojoties ar plīti vai aizmirstot ēdienu uz tās un aizskrienot ar draugiem spēlēties, var izcelties ugunsgrēks.

Ne vienmēr bērnu izraisīto ugunsgrēku iemesls ir pārgalvība vai palaidnība, jo ugunsgrēki nereti izceļas tieši no bērnu nezināšanas vai neprasmes saimniekot. Pirms uzticēt bērniem patstāvīgi darboties ap plīti vai kādu citu sadzīves tehniku, aicinām vecākus kopā ar bērniem to izmēģināt, piemēram, gatavot ēdienu un tikai pēc tam ļaut bērnam rīkoties patstāvīgi virtuvē.

3. Nedrīkst atrasties un staigāt pa pamestām ēkām un būvlaukumiem!

Ja bērni vasaras brīvlaiku pavada pilsētā, aiciniet viņus neizvēlēties par pastaigu un rotaļu vietu pamestas jaunceltnes un ēkas. Tas ir aizliegts un var būt ļoti bīstami, jo ir iespējams nokrist no liela augstuma, iekrist bedrē ar būvgružiem, tādējādi gūstot nopietnas veselības problēmas un pat apdraudot savu dzīvību.

VUGD aicina vecākus pārrunāt ar bērniem viņu drošības jautājumus, lai bērni nekāptu uz ēku jumtiem un nestaigātu pa pamestām ēkām.

4. Pieaugušie ir jāinformē par to, kur plāno doties un cik ilgi būsi prom!

Sākoties vasaras brīvlaikam, daudzi bērni mājās paliks vieni, taču vecākiem būtu jāpieradina bērnus regulāri informēt vecākus, kurp viņi nolēmuši doties un ar ko kopā un cik ilgu laiku būs prom.

Ikvienam vecākam jebkurā laikā būtu jābūt spējīgam atbildēt uz jautājumu, kur pašlaik atrodas un, ar ko nodarbojas viņa nepilngadīgais bērns. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai gadījumos, ja ar bērnu ir noticis kāds nelaimes gadījums vai nepieciešama vecāku palīdzība, bet bērns satraukumā var nespēt uzreiz nosaukt precīzu savu atrašanās vietu.

 

5. Kā pareizi rīkoties, ja notikusi nelaime un, kuros gadījumos jāzvana uz tālruni 112!

Nereti brīžos, kad notikusi kāda nelaime, ne tikai bērni, bet arī pieaugušie apjūk un nezina, kā pareizi jārīkojas un kur ir jāzvana, lai saņemtu palīdzību. Pieaugušajiem ir jāpārrunā ar bērniem rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime – jāpārrunā tas, kuros gadījumos ir jāzvana ugunsdzēsējiem glābējiem uz tālruni 112 un kāda informācija jāsniedz piezvanot, kā arī jāpārrunā iespējamā rīcība situācijās, kad ir notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons, ka, tad ir jāmeklē tuvākais pieaugušais un jāizstāsta par notikušo.

Ir svarīgi, lai bērniem tiktu izstāstīts un viņi apzinātos, ka par katru nelaimi ir nekavējoties jāziņo, jo tad vēl ir iespējams glābt gan cilvēkus, gan īpašumus. Bērnam ir jāizskaidro, ka viņam par nelaimes izraisīšanu nedraudēs sods, citādāk kritiskā brīdī bērns domās nevis par to, kā izglābties pašam, bet gan par to, kā izvairīties no gaidāmā soda par nelaimes izraisīšanu.

Vēlams ir izskaidrot bērnam, ka dažādi aizliegumi un drošības prasības pastāv nevis tāpēc, ka pieaugušie tā grib, bet gan tāpēc, lai nenotiktu nelaimes!

 

VUGD novēl piedzīvojumiem bagātu, saulainu un drošu vasaru!

 

Inta Šaboha,
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas darbiniece

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
drošība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com