Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Mūsējie jauno vides pētnieku ekspedīcijā 15.08.2014. plkst. 10.08

No 5. līdz 10. VIII  Salacgrīvas novadā notika GLOBE projekta vasaras mācību ekspedīcija «Jaunie vides pētnieki aicina – iesaisties».

Kopā ar skolēniem no Skrīveriem, Ādažiem, Mazzalves, Rūjienas un Bauskas tajā piedalījās arī dundadznieki. Ekspedīcijas dalībnieki bija apmēram vienāda vecuma, visi mācījās pamatskolas klasēs, nebija neviena sākumskolēna vai vidusskolēna. GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) ir starptautiska vides zinātnes un vides izglītības programma. Tās mērķis ir sekmēt skolēnu izpratni par globālajām vides problēmām, vienlaikus padziļinot viņu zināšanas dabas zinībās un attīstot informācijas tehnoloģiju izmantošanas prasmes. Programmā iesaistījušies jaunie vides pētnieki no visas pasaules. Dažāda vecuma skolas bērni sistemātiski veic atmosfēraslitosfēras, biosfēras un hidrosfēras pētījumus un iegūtos datus ievada internetā, tā padarot tos pieejamus visiem, arī vienaudžiem. Savus novērojumus skolēni var salīdzināt ar citu veiktajiem. Tas paver iespēju saskatīt sevi, savu skolu — lokālo sistēmu — kā daļiņu no kopējās — globālās sistēmas. 

Sešās ekspedīcijas dienās pētnieki ne vien pilnveidoja savas prasmes un iemaņas augsnes, ūdens, zemsedzes, fenoloģijas un mākoņu pētījumos, bet arī ar fotometru mērīja atmosfēras optisko blīvumu un orientējās ar GPS palīdzību, kā arī dažādām metodēm noteica koka augstumu un salīdzināja iegūtos rezultātus. Vairākas stundas ekspedīcijas dalībnieki strādāja un dabas pētījumus veica Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertes Intas Somas vadībā, pēc noķertajiem dzīvniekiem nosakot Svētupes tīrības pakāpi, bet atmosfēras piesārņojumu novērtējot pēc ķērpjiem. Eksperte piedāvāja izspēlēt dažādas spēles, arī par to, kā lašu ikriem nokļūt līdz jūrai.

Nodarbības mērķtiecīgi stiprināja komandas garu. Īpaši to veicināja vakara pasākumi, kuros gan orientējāmies mežā pēc azimuta, gan izgājām virvju trasi ar 8 dažādiem elementiem, gan ķērām, vārījām un ēdām vēžus. Skolēniem patika mandalu veidošana no dabas materiāliem, kā arī Sajūtu taka, kur aizsietām acīm basām kājām bija jāiet pa dažādiem dabas materiāliem un tie jāatpazīst. Neizpalika arī pirts, vakara ugunskurs, peldēšanās Svētupē, bumbas spēles. Reiz visu pēcpusdienu, sagaidot arī saulrietu, pavadījām pie jūras. Ūdens neticami silts— pie krasta 27 grādi!

Bija pārgājiens uz Lībiešu upuralu un tās  iepazīšana ar Svētupju saimnieka palīdzību. Salacgrīvā iepazinām nēģu tačus, nogaršojām nēģus, bijām uz akmens mola, kā arī videi draudzīgajā spēļu laukumā, ko apgaismo ar saules bateriju palīdzību. Salacgrīvas pilsētas svētkos skolēni piedalījās ar savām radošajām darbnīcām, kurās aicināja iesaistīties svētku dalībniekus. Izdevās lieliski.

Pēc ekspedīcijas ikviens apzinājās, ka viss uz pasaules ir savstarpēji saistīts, un mēs katrs esam Visuma daļiņa. Tas parādījās noslēgumā zīmētajās plaukstās, kur katrā pirkstiņā ierakstīja lietas, ko gribētu paņemt līdzi, bet vidū to, ko iemācījās. Varēja lasīt vārdus: draugus, sajūtas, laimi, prieku, atmiņas… Iemācījās uzņemties risku, darboties komandā, neizlikties, bet būt tādam, kāds esi, iepazīt sevi un citus un sadraudzēties, atrast domubiedrus, izprast apkārtējo pasauli…

Ar videomateriāliem par ekspedīcijas norisi interesenti var iepazīties interneta vietnē https://www.youtube.com/user/videsskola/videos .

 

Lienīte Iesalniece

 

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com