Mazo etnokultūru reģionu attīstīšana un popularizēšana kā tūrisma galamērķi 30.03.2017. plkst. 09.21

No 6. līdz 8. martam Setomā reģionā Igaunijā notika Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības programmas finansētā projekta Development and promotion of small ethno-cultural regions as tourism destinations — UNESCO tourism (Mazo etnokultūru reģionu attīstīšana un popularizēšana kā tūrisma galamērķi — UNESCO tūrisms, projekta nr. Est-Lat 15) uzsākšanas sanāksme.

Tajā piedalījās projekta partneri, arī Dundagas novada pašvaldības pārstāvji — projekta vadītāja Ilze Šteine un projekta koordinatore Baiba Reimane. Mūsu pašvaldība ir viens no 12 partneriem un projektā līdz ar Ventspils novada pašvaldību pārstāvēs mazo etnisko kultūru reģionu — Lībiešu krastu.
Projektā apvienojas četri unikāli reģioni — Setomā un Kihnu Igaunijā un Suiti un Lībiešu krasts Latvijā. Tajos senās kultūras tradīcijas vēl joprojām ir dzīvas, tās pastāv kā daļa no ikdienas. Senās tradīcijas, kurās ietilpst dziesmas, dejas, tautastērpi, reliģisko un tradicionālo svētku svinēšana, ēdieni un rokdarbi, ir iemesls, kāpēc trīs reģioni (Setomā, Kihnu un Suiti) ir iekļauti UNESCO nemateriālā mantojuma sarakstā. Tomēr šī unikālā kultūras mantojuma potenciālu un pasaulē plaši pazīstamo UNESCO zīmolu nepilnīgi izmanto, lai šos reģionus popularizētu tūristiem. Lībiešu krasts nav iekļauts UNESCO nemateriālā mantojuma sarakstā, taču projekta laikā gatavos pieteikumu tā iekļaušanai UNESCO sarakstā.
Daudzi apmeklētāji un vietējās tūrisma firmas neizprot UNESCO zīmola nozīmi, tāpēc tas jāpadara visiem saprotamāks. Reģioni kopīgi mācīsies efektīvāk izmantot šo zīmolu, izmantojot citu reģionu pieredzi, piesaistot kultūras mantojuma speciālistus un tūrisma ekspertus. Šī būs unikāla iespēja lībiešiem apgūt citu etnisko reģionu pieredzi savas kultūras daudzināšanā. UNESCO sarakstā iekļauj tikai tās vietas, kurās ir autentisks kultūrvēsturiskais mantojums, tāpēc ir būtiski apzināt sava vēsturiskā mantojuma vērtības un to atbilsmi pirmavotiem, ko tālāk var piedāvāt interesentiem kā neatkārtojamu un vienreizēju reģiona tūrisma produktu.
Projekta mērķis ir radīt tūrisma produktu, kurā ir iesaistīti četri nelieli etnisko kultūru reģioni. Projekta partneri ir apņēmušies izveidot unikālu integrētu tūrisma produktu un daudzināt to kopā ar vietējo kultūrvēsturisko mantojumu, vietējo uzņēmēju pakalpojumu piedāvājumiem un interesantākajām vietām. Darba gaitā taps četri dažādi maršruti — Setu, Kihnu, lībiešu un Suitu reģionā, un tos reklamēs ar vienotu zīmolu. Projektā veidos vienotas tūrisma kartes, ceļvežus, izstrādās tūrisma plānus, grāmatas par katra reģiona kultūrvēsturisko mantojumu, kalendārus, kā arī materiālus tūrisma ekspertiem par vietējo mantojumu izmantošanas iespējām tūrismā. Notiks mācības un pieredzes apmaiņas sanāksmes gan projekta partneriem, gan reģionu tūrisma pakalpojuma sniedzējiem, būs arī nelieli ieguldījumi vietējos objektos. Dundagas novada pašvaldība projektā iegādāsies tehnisko aprīkojumu un eksponātus topošajam Lībiešu saieta namam Kolkā.
Projektā apvienojušies 12 partneri no Igaunijas un Latvijas: biedrība Setomaa Tourism, Setu institūta fonds, etniskās kultūras centrs Suiti, Dundagas novada pašvaldība, Ventspils novada pašvaldība, Latvijas lauku tūrisma asociācija Lauku ceļotājs, Kihnu pašvaldība, Kihnu kultūras telpas fonds, Varskas pašvaldība, Meremā pašvaldība, Kuldīgas novada pašvaldība un Alsungas novada pašvaldība. Projekta kopējais budžets ir 1 123 547,00 eiro, no tiem 955 014,95 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums. Projekts ilgs trīs gadus.
Baiba Reimane, Dundagas novada pašvaldības projektu vadītāja
Foto: Ülle Pärnoja, Helen Külvik, Baiba Reimane,
Ilze Šteine
Dalies ar šo rakstu:
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm: