Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā arī dundadznieks! 21.05.2021. plkst. 11.19

Apsveicam Dundagas vidusskolas šaha pulciņa audzēkni, piektklasnieku Ernestu Šmediņu, kas Kurzemes reģionālajā finālā, spēlēdams apvienotajā 5.–12. klašu grupā, 33 dalībnieku konkurencē ieguva 7 punktus no 10 iespējamiem, ierindojas dalītā 2.–4. vietā un ieguva tiesības spēlēt olimpiādes finālā!

Ja gribētu vēl vairāk palepoties, tad virsrakstā varētu pievienot vārdus “kārtējo reizi”, un aplam tas nebūtu. Jā, šādas trīspakāpju valsts līmeņa sacensības norisinās ceturto reizi. Tās aizsākās kā klātienes sacensības. Pirmajā gadā 1.–4. klašu grupā tiesības spēlēt finālā ieguva dundadznieks Emīls Grīnerts, otrajā gadā 5.–9. klašu grupā finālā iekļuva mūsu Matīss Vīksna, savukārt pērn sacensības aprāvās tieši pirms reģionālajiem fināliem, jo valstī izsludināja ārkārtējo stāvokli.

Šajā mācību gadā kļuva skaidrs, ka olimpiāde norisināsies tiešsaistē. Šim šaha paveidam (tiešām, figūras pārvietojot ar datorpeles palīdzību, šaha spēle kļūst citāda) ir savas priekšrocības – sērgas ierobežojumi to neskar! – un arī trūkumi, kas saistās ar tīri tehniskām ķibelēm, turklāt svarīgs kļūst jautājums par godīgu spēli. Jā, mūsdienās datorprogrammas šahistiem var būt ne tikai labs treniņpartneris, gan arī diemžēl blēdīšanās līdzeklis. Šī iemesla dēļ visa pasaulē kļuvusi iecienīta spēle ar ļoti īsu apdomas laiku, pat minūti, pat pusminūti (!) katram dalībniekam visai partijai. Ja tavā rīcībā ir tikai 30 sekundes, tad nav laika lūgt padomu programmai... Arī šaha olimpiādes partijas norisinājās ar skolēniem neierasti īsu apdomas laiku – 5 minūtes partijai plus 3 sekundes par katru gājienu. Bērniem gan bija iespēja iepriekš patrenēties un pierast, arī mūsējiem. Par to sakāms paldies Talsu Valsts ģimnāzijas šaha skolotājai Maijai Aveniņai, kas rīkoja tiešsaistes nedēļas nogales turnīrus. No mūsējiem visčaklāk tajos piedalījās tieši Ernests, mazliet mazāk, gan ar labākiem rezultātiem, arī Emīls Grīnerts.

29. aprīlī norisinājās Kurzemes reģionālais fināls. Samērā mazā dalībnieku skaita dēļ rīkotāji nolēma apvienot 5.–9. klašu un vidusskolas grupu. Protams, jaunāko klašu skolēniem tas bija papildu pārbaudījums, tāpēc jo lielāks prieks par Ernesta panākumu. Punktu mazāk, sešus, ieguva Emīls Grīnerts, kuram pietrūka nieka puspunkta, lai arī varētu spēlēt finālā. Ļoti svarīga bija abu dundadznieku savstarpējā cīņa priekšpēdējā kārtā, kurā uzvarētā pozīcijā, šķiet, tīri tehnisku (peles) kļūdu pieļāva Emīls. Taču var teikt arī tā, ka Ernesta veiksmīgo spēli sekmēja cītīgā spēlēšana tiešsaistes turnīros.

Lai visiem nepietrūkst pacietības pilnveidot spēles meistarību īpašajos apstākļos, un cerēsim uz klātienes šaha atdzīvošanos!

Alnis Auziņš, Dundagas vidusskolas šaha pulciņa vadītājs

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
sports, šahs
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com