Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Lai droša vasara! 17.06.2016. plkst. 03.21

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina par svarīgāko, lai atpūta pie ūdeņiem neizvērstos traģēdijā.

Vecākiem ar bērniem ir jāpārrunā drošas peldēšanas pamatprincipi un kā rīkoties, ja tomēr notiek nelaimes gadījums. Savukārt pieaugušajiem nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus un nekļūt pārlieku izklaidīgiem, atpūšoties pie ūdens.

Pērn no 1. V līdz 31. VIII ugunsdzēsēji izglāba 36 cilvēkus, kas ūdenstilpēs bija nokļuvuši nelaimē, no tiem 23 — laivotājus. Palīdzība visbiežāk sniegta vīriešiem un visvairāk glābti cilvēki Rīgā, Kurzemē un Zemgalē. Savukārt 70 gadījumos no ūdenstilpēm izcelti noslīkušie, no tiem 87% vīrieši. Visvairāk traģisku nelaimes gadījumu notika Rīgā, Rīgas reģionā un Latgalē. Noslīkušie visbiežāk izcelti no upēm, ezeriem un dīķiem.

Kas jāņem vērā!

Parastajiem atpūtniekiem, ja tie nav roņi, peldēties ieteicams uzsākt, kad ūdens temperatūra ir vismaz +18°C. Ieteicams vispirms peldēt īsu laiku, neaizpeldot tālu no krasta, jo aukstā ūdenī muskuļus var saraut krampī.

Pēc ziemas ūdenstilpes gultne var būt mainījusies, uz tās var atrasties dažādi priekšmeti, tāpēc pirmajā peldēšanās reizē tā ir vispirms rūpīgi jāpārbauda, nedrīkst strauji ieiet ūdenī.

Ja cilvēks ir pārkarsis saulē, tad ūdenī jāiet lēnām. Strauja ķermeņa temperatūras maiņa var izraisīt krampjus vai arī ietekmēt sirdsdarbību.

Peldieties šim mērķim paredzētās vietās. Par to liecinās zīme Peldēties atļauts!. Ieteicams peldēties oficiāli atļautajās peldvietās, šo peldvietu saraksts ir pieejams Veselības inspekcijas interneta lapā www.vi.gov.lv.

Nav ieteicams peldēties vienam. Ja tomēr to dara, tad jāpasaka krastā palikušajiem, cik ilgi un tālu ir iecerēts, vai ir nodoms nirt.

Nepārvērtējiet savus spēkus! Ja reiz ir pārpeldēta upe, tas nenozīmē, ka tas ir pa spēkam arī šajā reizē. Dižošanās var maksāt dzīvību.

Nepazīstamā vietā uzreiz nedrīkst lēkt ūdenī! Lēkt no tiltiem vai citādiem paaugstinājumiem ir kategoriski aizliegts, tāpat nedrīkst lēkt ūdenī no tramplīna, laipas vai augsta krasta ne uz galvas, ne uz kājām. Mediķu pieredze rāda, ka šādā veidā peldētāji ik gadu gūst smagas galvas un mugurkaula traumas, kas daudzos gadījumos rada invaliditāti vai beidzas ar nāvi.

Pirms došanās ūdenī nekad nedrīkst lietot alkoholu! Reibumā jāpaliek krastā. Lielākā daļa cilvēku noslīkst tieši alkohola reibumā.

Pirms nodarbojaties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizināties ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, uzvelciet glābšanas vesti.

Ar matraci vai peldriņķi nevajadzētu peldēt tālu no krasta.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš bērnu drošībai uz ūdens!

Jaunās peldsezonas sākumā vecākiem vajadzētu vispirms pārbaudīt izvēlētās peldvietas gultni — vai tā nav bedraina vai dūņaina. Šādi jārīkojas arī zināmās peldvietās, jo gultne mainās, īpaši pēc ziemas.

Bērni drīkst rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem, kā riņķiem, matracīšiem un bumbām, plunčāties un peldēties tik tālu, cik pieaugušais var labi redzēt, un lai vajadzības gadījumā varētu ātri piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.

Bērnam, kas neprot peldēt vai tikai vēl mācās, ejot ūdenī jāuzvelk īpaša peldveste. Piepūšamie riņķi, matracīši un bumbas noder tikai rotaļām, turklāt pieaugušo uzraudzībā.

Bērni jāuzmana no viļņiem, kas var nogāzt no kājām vai radīt negaidītu izbīli.

Piemājas baseinos nevajadzētu atstāt peldošas rotaļlietas, kas piesaista mazuļa uzmanību. Piemājas dīķi bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tāpēc bērnu nedrīkst atstāt pagalmā bez pieskatīšanas, ja tajā ir izveidots dīķis.

Atrodoties pie ūdens, rotaļājoties ūdens tuvumā vai peldoties, pieaugušajam vienmēr jāpaliek bērna tuvumā. Ūdenī jāpieskata arī bērni, kuri jau labi prot peldēt, jo bērns var pārvērtēt savas peldēšanas spējas, aizpeldēt par tālu vai pēkšņi nobīties.

Ja bērns kopā ar pieaugušajiem dodas līdzi izbraukumā ar laivu vai plostu, obligāti jāvelk drošības veste, jo tā vislabāk pasargās bērnu, ja viņš iekritīs ūdenī.

VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo, pat uz sekundi novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime.

Ja redzat, ka cilvēks uz ūdens ir nokļuvis nelaimē, nekavējoties zvaniet pa tālruņa numuru 112!

Ugunsdzēsēji glābēji novēl visiem jauku un drošu vasaru!

Dace Legzdiņa,
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Talsu daļas inspektore

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com