Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

«Kurzemes loka» 3. posma izbūve Dundagas novadā 01.03.2017. plkst. 16.05

AS «Augstsprieguma tīkls» kā Latvijas pārvades sistēmas operators īsteno projektu «Kurzemes loks», kas ir daļa no lielāka — «NordBalt» — projekta, kurā paredzēta Lietuvas–Zviedrijas starpsavienojuma izbūve, kā arī Latvijas, Lietuvas un Zviedrijas pārvades tīkla pastiprināšana, lai uzlabotu visas Baltijas energoapgādes drošumu.

Projekts Latvijā ir sadalīts trijos posmos, no kuriem pirmie divi — 330 kV elektropārvades kabeļu līnijas izbūve Rīgā un 110 kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Grobiņa–Ventspils, pastiprinot ar 330 kV līniju – jau ir pabeigta. AS «Augstsprieguma tīkls» uzdevumā ir uzsākts darbs pie Kurzemes loka 3. posma īstenošanas, kas paredz 110 kV elektropārvades līniju pārbūvi posmā Ventspils–Tume–Rīga, pastiprinot ar 330 kV līniju un ir noslēdzošais posms visā «NordBalt» projektā Latvijas teritorijā.

«Kurzemes loka 110 kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Ventspils–Tume–Imanta, pastiprinot ar 330 kV līniju» savienos 330 kV apakšstaciju «Ventspils», Ventspilī, Robežu ielā 38, un 330 kV apakšstaciju «Imanta», Rīgā, Kleistu ielā 25, šķērsojot Ventspils pilsētu, Ventspils, Dundagas, Talsu, Kandavas, Tukuma, Engures, Babītes novadu, Jūrmalas un Rīgas teritoriju. Pēc pārbūves elektrolīnijas novietojums galvenokārt saglabāsies pašreizējās trases robežās. Atsevišķās vietās, lai nodrošinātu vajadzīgos attālumus līdz ēkām, ceļiem, šķērsojamām komunikācijām, aizsargājamām dabas teritorijām un kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, līniju var izbūvēt arī, veidojot jaunu trasi. Elektrolīnijas trase kopumā šķērsos vairāk nekā 1000 zemes īpašumu.

Dundagas novadā elektropārvades līnijas trase būs 15,3 km gara un šķērsos aptuveni 120 zemes īpašumu. 2016. gada augustā Dundagas novada būvvalde izdeva būvatļauju projektēšanas darbu veikšanai, un 2016. gada oktobrī uzsākām rakstiski informēt zemes īpašniekus par līnijas novietojumu viņiem piederošajos īpašumos un sākām ģeoloģisko izpēti elektrolīnijas balstu vietās. Patlaban turpinās detalizēta būvprojekta izstrāde un saskaņošana. Būvprojekta izstrādi un saskaņošanu līnijas posmiem Dundagas novadā plānots pabeigt 2017. gada martā, bet pašus būvdarbus uzsākt aprīlī un pabeigt līdz 2018. gada jūnijam.  

Zemes īpašniekiem, kuru īpašumos elektrolīnijas pārbūves dēļ palielinās vai no jauna veidojas apgrūtinājums, vai īpašumā vajag atmežošanu, paredzēta atlīdzība. AS «Augstsprieguma tīkls» saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem nr. 603 «Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu» aprēķinās atlīdzību un vērsīsies pie zemes īpašniekiem, lai vienotos par apgrūtinājuma līguma noslēgšanu un atlīdzības izmaksu.

Iepirkuma procedūrā 2016. gada aprīlī starp AS «Augstsprieguma tīkls» un pilnsabiedrība «LEC, RECK un Empower» ir noslēgts līgums par «Kurzemes loka 110 kV elektropārvades līniju pārbūve posmā Ventspils–Tume–Imanta, pastiprinot ar 330 kV līniju» projektēšanu un izbūvēšanu.

Pirms būvdarbu uzsākšanas elektropārvades līnijas būvnieks pilnsabiedrība «LEC, RECK un Empower» vērsīsies pie zemes īpašniekiem, lai vienotos par piebraucamo ceļu un citu izbūves darbiem vajadzīgo teritoriju izveidi un izmantošanu katrā konkrētajā zemes īpašumā.   

Īstenojot Latvijas energoapgādes drošības un neatkarības politiku, Ministru kabinets 2015. gada 25. martā ar rīkojumu nr. 141 ir noteicis elektrotīklu pārvades savienojumam «Kurzemes loks» nacionālo interešu objekta statusu. «Kurzemes loka» projekts ir saņēmis attiecīgo valsts institūciju piekrišanu saskaņā ar ietekmes uz vidi novērtējuma procedūru. Lai veicinātu «Kurzemes loka» projekta īstenošanu, elektroapgādes līnijas izveidei  piesaistīts Eiropas Savienības 45% līdzfinansējums. Finansējums no valsts budžeta līdzekļiem projektam nav paredzēts. 

Līdz šim īstenotie «Kurzemes loka» abi pirmie posmi jau ir uzlabojuši elektroapgādi un tās stabilitāti Ventspils pilsētā un Ventspils novadā, kā arī ļāvuši palielināt jaunu pieslēgumu iespēju reģionā, bet, izbūvējot «Kurzemes loka» trešo, noslēdzošo posmu no Ventspils uz Rīgu, būtiski pieaugs elektroapgādes drošums ne vien Ventspilī, bet arī Kurzemē kopumā.

 

Andris Sproģis,
AS «Augstsprieguma tīkls» sabiedrisko attiecību speciālists

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
elektrība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com