Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kolkā izstāde «Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai» 09.04.2019. plkst. 13.15

Trešdien, 10. aprīlī plkst. 12.00 Kolkas Lībiešu saieta namā atklāj ceļojošo izstādi «Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai». Atklāšanā piedalīsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone, Dundagas novada pašvaldības un bibliotēku pārstāvji. Aicinām ikvienu interesentu!

Izstādi 2018. gadā par godu Latvijas simtgadei izveidoja LNB Atbalsta biedrība. «Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai» ietver stāstus par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti.

 LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāsta: «Izstāde atklāj interesantu saistību starp bibliotēku veidošanos un nācijas nobriešanu neatkarīgai valstij. 19. gadsimtā bibliotēkas kļuva par biedrošanās centriem ap latvietību. Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē ir plašāks. Starp šādām personībām minami Baumaņu Kārlis, Augusts Deglavs, Augusts Dombrovskis, Jānis Kārkliņš, Jānis Misiņš, Krišjānis Valdemārs un citi ievērojami latvieši».

Bibliotēkas Latvijā 18. un 19. gadsimtā nereti sākās no viena grāmatu plaukta un, piesaistot arvien vairāk interesentu, veicināja nācijas apziņas nobriešanu, kļuva par nozīmīgu posmu izglītotas, pilsoniskas, demokrātiskas sabiedrības veidošanā. Tāpēc bibliotēkas var saukt par vietām, kas palīdzēja izaugt Latvijai kā valstij. Izstāde nevairās atsegt arī sāpīgas vēsturiskas epizodes, kad dažādas svešvaras, baidoties no grāmatu spēka, ir revidējušas un nīcinājušas bibliotēku krājumus. Tādējādi izstāde aicina novērtēt bibliotēku nozīmi laikmetu griežos un arīdzan mūsdienās un atbalstīt to izaugsmi, lai tās kļūtu par saturā un iespējās bagātiem kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves centriem.

Izstādē ietverti stāsti par Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālbibliotēku, Alūksnes novada Alsviķu bibliotēku, Beverīnas novada Mūrmuižas un Kauguru bibliotēkām, Dobeles novada Centrālo bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku, Jūrmalas Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku, Kuldīgas novada Krišjāņa Valdemāra Ēdoles pagasta bibliotēku, Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēku, Limbažu Galveno bibliotēku, Gulbenes novada Tirzas pagasta bibliotēku, Salacgrīvas novada bibliotēku, Ventspils bibliotēku.

Kolkas Lībiešu saieta namā izstāde būs skatāma līdz 28. aprīlim. 29. aprīlī tā ceļos uz Dundagas novada Centrālo bibliotēku, kur būs izstādīta līdz 19. maijam.

Klajā nācis arī izstādes katalogs «Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai», kurā vienkopus redzami izstādē atspoguļotie stāsti par 12 Latvijas bibliotēkām, ko iespējams iegādāties Latvijas Nacionālās bibliotēkas Draugu telpā Rīgā. Izstāde un katalogs tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu.

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Pievienotie faili
Preses paziņojums
Izstādes ielūgums
Atslēgvārdi
bibliotēka, Kolka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com