Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kokkopji Dundagā 01.03.2017. plkst. 15.03

1. martā Dundagā ieradās SIA «Labie koki» speciālisti, lai konsultētu un praktiski parādītu, kā apzāģēt liepas. Dažādu vecuma un lieluma liepas Dundagā ir plaši izmantotas apstādījumos jau no muižas laikiem. Tomēr daudzviet tās traucē un ir bīstamas gan elektrolīnijām, gan ēkām, gan brauktuvei.

«Labo koku» konsultante Guna Strēle kopā ar pašvaldības darbiniekiem apsekoja dažāda lieluma un vecuma kokus un katrā vietā skaidroja un ieteica, ko ar tiem darīt.

Vietās, kur liepas atrodas tuvu brauktuvei un gājēju celiņiem, un kuras jau ir atgalotņotas, tas jāturpina darīt reizi gadā vai vienu reizi divos gados, veidojot noteiktas formas vainagu. Uz jautājumu, vai šādus kokus ir vēlams apzāģēt, speciāliste atbildēja, ka vietās, kur to vajag (pie ēkām, elektrolīnijām u. tml.), tas ir jādara.

Kā atzina Guna Strēle, parastā liepa (Tilia cordata), kādas ir sastopamas pārsvarā, nav piemērota vietām, kur tās  regulāri jāapzāģē, jo šīs liepas slikti pārcieš iejaukšanos augšanas procesos. Parasto liepu var stādīt parkos un vietās, kur tā var augt netraucēti. Tur, kur augšana ir jāierobežo, ieteicams stādīt Holandes liepu (Tilia europaea), kas labi pārcieš dažādus augšanas ierobežošanas pasākumus. Vairākas tādas ir Talsu ielas alejā.

Speciālisti īpaši pievērsa uzmanību vecajiem kokiem, kas jau ir sastīpoti, lai pasargātu apkārtējās ēkas un brauktuves no iespējas kokam kaut kam uzkrist. Tomēr šāds risinājums ne vienmēr ir drošs, un visticamāk būs jādara vēl citas lietas, lai koks neapdraudētu apkārtējos.

Īpaši bīstami ir koki ar  bojātu sakņu sistēmu. To dažkārt nemaz nevar pamanīt. Koks ir zaļš un aug, bet sakņu sistēma ir bojāta, un tas var pēkšņi izgāzties.

Apsekojot Talsu ielas aleju, nācās secināt, ka lielākā daļa koku šeit ir veci un bīstami. Galotnes ir nokaltušas, kas liecina, ka sakņu sistēma ir bojāta un kokam nav spēka augt. Tādēļ šie koki ir  jānozāģē.  

Apskatot Talsu ielas jauno liepu stādījumus, speciāliste secināja, ka vajadzētu arborista jeb kokkopja palīdzību, jo vairāki koki ir sadalījušies daudzos atzaros un ir ar sabiezinātu vainagu.

Vissarežģītāk ir uz saliņas, kuru apvij liepu aplis. Te noteikti būtu jāapspriežas vairākiem speciālistiem, lai izlemtu, ko un kā ar šīm vecajām liepām darīt.

SIA «Labie koki» veikumu var apskatīt Ernesta Dinsberga ielā pretī Dundagas pienotavai.

 

Inguna Pekmane,
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Kokkopji Dundagā

Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com