Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kapusvētki Dundagas ev. lut. draudzē 07.07.2020. plkst. 16.15

Kapusvētki sestdien, 1. augustā, plkst. 14.00 Dundagas luterāņu baznīcā.


Šajā vasarā kapusvētki tajās kapsētās, kas kādreiz iesvētītas Dundagas luterāņu draudzei, tiks svinēti nedaudz citādāk. Tās ir Anstrupes, Alakstes, Āžu, Jaundundagas, Kaļķu, Kluču, Lateves, Nevejas, Ostes, Ošu, Pāces, Sabdagu, Sumbru, Valpenes un Vīdales kapsētas.

Izsenis Baznīca savus ļaudis ir apglabājusi baznīcā vai ap to. Sanitāru apsvērumu dēļ tika noteikts dibināt kapus atsevišķi no baznīcas ēkas. Tādēļ muiža atvēlēja zemes platības, kuras nožogoja, labiekārtoja un iesvētīja. 1928. gada «Agendā» par kapu iesvētīšanas kārtību ir rakstīts: «Kad iesvētāmā kapsēta nav pārāk tālu no baznīcas, tad iesvētīšana izdarāma svētdienā pēc dievkalpojuma, kad mācītājs ar draudzi ir nonācis kapsētā un ir nostājies pie krusta, kas ir uzcelts iesvētāmā kapu vietā». Kad draudze ir dziedājusi, mācītājs lūgšanu ir noskaitījis, tad iesvētīšana notikusi, sakot: «Pēc uzticētā amata iesvētu šo zemi par Dieva lauku evaņģēliski luteriskajai draudzei, par tā Kungu miera vietu un kapsētu, un par augšāmcelšanās vietu...». Kapu svētku iesvētīšanas atcere kļuva par regulāru pasākumu — par kapusvētkiem.

Padomju laikā no cilvēku prātiem centās izdzēst kapu reliģisko nozīmi. Nereti padomju vara organizēja kapusvētkus līdztekus Baznīcas kapusvētkiem, kapus pārvēršot par komunisma aģitācijas vietu. Tur varēja skanēt kādas revolucionāru dziesmas vai dziesmas, kur ar zaimojoši pārveidotiem vārdiem varēja atskanēt kāda Baznīcas himnas melodija. Daudz kur kapu vietas tika apgānītas, «tā Kunga miera vietā» taisot kūtis vai ceļus.

Mūsdienās kapi un to uzturēšana ir pašvaldību ziņā. Reti kur vairs ir saglabājušies kādas konkrētas kristīgās konfesijas — katoļu, luterāņu, pareizticīgo — kapi. Pavisam noteikti ir zudusi izpratne par kapu izcelsmi no Baznīcas. Turklāt vārds «draudze» sen vairs nesaistās ar noteiktām robežām un cilvēkiem, kas šajās robežās dzīvo; mūsdienās tas nav nekāds brīnums, ja cilvēks nakšņo vienā vietā, strādā citā, ģimene dzīvo vienā vietā, bet pats tiek apglabāts vēl kādā citā vietā. Dundagas apkaimē ir 15 kapi, kuros notiek apglabāšana. Tāpat ir vairāki kapi, kuros apglabāšana vairs nenotiek. Kapusvētki ļauj mobilizēties un piederīgajiem sakopt ne tikai savu tuvinieku kapus, bet arī to apkārtni. Pagājušajā gadā Dundagas evaņģēliski luteriskā draudze ir rīkojusi talkas un piedalījusies tajās, lai sakoptu tā saucamos Baronu jeb Vācu kapus. Tur apglabātie cilvēki ir bijuši nozīmīgi novada un tautas kultūrvēsturei.

Savu piederīgo kapi ir vieta, kuru izjūt kā sevišķu piederības vietu. Lai cik tālu kāds būtu devies, lai cik augstu kāds būtu ticis, lai cik daudz zemes kāds sev spētu iegādāties, tuvinieku kapi tāpat paliks kā kaut kas īpašs. Kapos atceramies tos, kas tur guļ, to, kas bijis, kas mainījies un kas paliek tad, kad viss zūd.

Kapusvētkus šogad organizēsim sestdien, 1. augustā, plkst. 14.00 luterāņu baznīcā Dundagā. Pirms tam sakopsim savu piederīgo kapus. Ja ir spēks un iespējas, parūpēsimies arī par apkārtni. Lai kapi top ar katru gadu glītāki! Ja gribas kapos iededzināt sveces, lūgums kā vienmēr, to darot, ievērot ugunsdrošību.
Kopā sanāksim baznīcā, lai savus piederīgos pieminētu Dieva priekšā un izlūgtos svētību savām dzīvēm. Piederīgo piemiņas dievkalpojumu iezvanīsim ar jauno zvanu. Līdzekļus tam esam kopīgiem spēkiem vākuši ziedojumos. Ieklausīsimies ērģeļu skaņās un dziedāsim tradicionālās dziesmas! Lūgums šo ziņu par kapusvētku dievkalpojumu baznīcā nodot tālāk un tādā veidā kļūt nedaudz draudzīgākiem, proti — draudzei.

Armands Klāvs, Dundagas, Kolkas un Ģipkas evaņģēliski luterisko draudžu mācītājs

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
svētki, draudze, kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com