Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Jūrmalnieku valoda — mana dzimtā valoda 12.03.2019. plkst. 08.12

Biedrība «Kolkas radošā grupa» ielūdz 16. martā plkst. 12.00 Kolkas Lībiešu saieta namā uz projekta «Rāndakēļ min jemākēļ» (Jūrmalnieku valoda — mana dzimtā valoda) noslēguma pasākumu.

Iekļaujoties ANO Ģenerālās Asamblejas 2019. gadā pasludinātā Starptautiskā pamatiedzīvotāju valodas gada norisēs, biedrība «Kolkas radošā grupa» īstenojusi projektu «Rāndakēļ min jemākēļ» — lībiešu valodas stundas cilvēkiem ar priekšzināšanām, izmantojot moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas, proti, iespēju sazināties tiešsaistē.

Projektu uzsākts šī gada janvāra pirmajās dienās un tas turpinājās deviņas nedēļas, vienpadsmit aktīviem kursa klausītājiem ik trešdienu tiekoties tiešsaistes platformā Skype, lai valodas zinātājas Zojas Sīles vadībā locītu un deklinētu lībiešu vārdus, lasītu un klausītos valodas skanējumā, un diskutētu par lībiešu valodas jautājumiem. 

Valoda nav tikai saziņas līdzeklis, tā ir nozīmīgs tautas identitātes nesējs. Caur valodu cilvēki saglabā savas kopienas vēsturi, paražas un tradīcijas, unikālu domāšanas veidu un valodas izteiksmi. To visu kursa klausītāji piedzīvoja, iepazīstot lībiešu folkloru, skandējot dzeju un lasot stāstus ko nodevuši teicēji, kuru dzimtā valoda bijusi — lībiešu.

Valodas saglabāšanas nozīmi lībieši apzinājās jau pagājušā gadsimtā. Viņiem skanīgās Kārļa Staltes dzejas rindas

Rāndakēļ, min jemākēļ,*
pivā minnõn um sin ēļ,
Kis võib rāndakīeldõ unnõ,
unūb ka eņtš jemā sõnnõ.

bijušas kā sava veida bauslis, kas ticis eksponēts viņu mājās redzamā vietā. Par savu moto to izvēlējās arī projekta īstenotāji.

Lai saglabātu valodu, ar pētniecību nepietiek, nepieciešama tās lietošana. Lībiešu valoda kā sarunvaloda šodien savu lomu ir zaudējusi. Tās izzušanai no kopienas ikdienas dzīves ir bijuši dažādi iemesli — politiski, ekonomiski, emocionāli. Mēs ticam, ka mūsu lībiešu valodas prasmes, kaut arī nelielās, veicinās šīs valodas lietojumu ikdienā un ieinteresēs arī citus izzināt šo apdraudēto un reti lietoto valodu.

Noslēdzot projektu, kursa klausītāji tiekas klātienē Kolkas Lībiešu saieta namā, lai demonstrētu savas valodas prasmes lugas «Tutīļ» («Miegamice») iestudējumā. Pasākumu papildinās izstāde «Kas ir mana motivācija?» — projekta dalībnieku lībiešu valodas mācīšanās pieredzes stāsti. Sveicienu tiešsaistē no radu tautas — karēļiem — sūtīs ansamblis Карелочка, bet lībiešu dziesmas skandēs Kolkas lībiešu dziesmu ansamblis Laula.

Visi laipni lūgti!

Projekta grupas vārdā,
Dženeta Marinska.

 
*Jūrmalnieku valoda mana dzimtā valoda,  
Svēta man ir tava balss.
Kas var jūrmalnieku valodu aizmirst,

Aizmirst arī savas mātes vārdu. 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Pievienotie faili
Preses paziņojums
Atslēgvārdi
lībieši, Kolka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com