Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Ikgadējie Lielie lasīšanas svētki 12.03.2020. plkst. 08.23

Lasīšanas veicināšanas programmas «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2019» reģionālais noslēguma pasākums notika Talsos 25. februārī, savukārt 7. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) norisinājās kopējais visas Latvijas pasākums. Dundagas bibliotēka šajā programmā iesaistījusies kopš 2003. gada, bet Kolkas – jau kopš 2002. gada. 2019. gadā Dundagā visus lasīšanas veicināšanas programmas nosacījumus izpildīja 41 jaunais grāmatu eksperts un 6 pieaugušie, savukārt Kolkā par tādiem kļuva 12 bērni.

«Šogad «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijai» aprit jau divdesmitais gads. Kopš 2001. gada vienam mērķim – nodrošināt piekļuvi interesantai lasāmvielai it visur, kur ir bērni, un iesaistīt priekpilnā sacensībā jaunos lasītājus, esam piesaistījuši 1 350 600 eiro valsts finansējuma, kam pieskaitāms vietējo pašvaldību divas reizes lielāks atbalsts. Kāpēc mēs nodarbojamies ar labu grāmatu izplatību un lasīšanas veicināšanu? Bibliotēku globālajā vīzijā viens no svarīgākajiem bibliotēku misijas īstenošanas priekšnoteikumiem ir rakstpratības, mācīšanās un lasīšanas veicināšana. (IFLA Global Vision). Bibliotēkas aktīvi atbalsta izglītības sistēmu, kas šobrīd Latvijā ir būtisku pārmaiņu procesā. LNB Bērnu literatūras centra speciālisti vienmēr seko līdzi aktuālajiem starptautiskajiem lasītprasmes pētījumiem, lai pilnveidotu lasīšanas veicināšanas programmas. Diemžēl jaunākā PISA pētījuma rezultāti (Programme for International Student Assesement, 2018) attiecībā uz Latviju nav iepriecinoši: 38% skolēnu 15 gadu vecumā nesaprot sarežģītus tekstus; 30% nelasa tekoši; 37% teksts jālasa vairākkārt, lai to saprastu; 22% skolēnu ir grūti atbildēt uz jautājumiem par tekstu; tikai 4,8% no respondentiem ir ļoti labi lasītāji. Vēl vairāk jādomā par kopējām skolu, bibliotēku un sabiedrības iniciatīvām lasītprasmes veicināšanā, atceroties vienkāršo patiesību: lai kļūtu par labu lasītāju, ir daudz jālasa!», stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Programmas statistika liecina, ka 2019. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies 17 219 lasītāji 654 bibliotēkās.

«Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas» aizvadītā gada kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no septiņām dažādām izdevniecībām.

Uz reģionālo pasākumu Talsos devās gan Dundagas, gan Kolkas jaunie grāmatu eksperti. Šie ir svētki pēc labi padarīta darba. Pasākumu organizē Talsu bērnu bibliotēka, šīs tradīcijas aizsācēja ir bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa. Šogad pasākuma dalībniekiem tika pasniegta kopīga dāvana – «X faktora» finālista Klāva Ozola koncerts. Jaunietis apveltīts ar unikālu balss tembru un pēc koncerta Talsos viņš noteikti ieguva vēl vairāk sava talanta atbalstītājus. Sniedzot atbildes uz iesūtītajiem jautājumiem, varēja labi just Klāva paša dzīves redzējumu, uztveri. Jaunais mūziķis atklāja, ka pats lasa grāmatas, bet gribētu tam vairāk veltīt laika. Viņa uzskats ir, ka grāmatas pilnveido cilvēku, valodu, palīdz attīstīt iekšējo pasauli, radošumu, pats noteikti gribētu izlasīt grāmatas par Hariju Poteru, jo redzētas visas filmas.  Un galu galā — lasīt ir stilīgi!

Paldies visiem par darbu «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā 2019»!

Ruta Emerberga,
Dundagas novada Centrālās bibliotēkas vadītāja 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotās galerijas
Lielajos lasīšanas svētkos

Atslēgvārdi
bibliotēka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com