Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Ievērojamai lībietei Paulīnei Kļaviņai — 100 17.01.2018. plkst. 10.28

19. janvārī biedrība «Mazirbes draugu kopa» Rīgā Jāņa Akuratera muzejā atzīmēs Paulīnes Kļaviņas 100. jubileju.

Paulīne Kļaviņa (dzimusi Zēberga) (19.01.1918. — 02.09.2001.) dzimusi Dundagas pagastā. Savā dzīvesstāstā viņa rakstīja:

1916. gadā mani vecāki, Katrīne un Ernests Zēbergi no Vaides ciema «Žonaku» mājām evakuēti uz Pāces ciemu «Lonastiem».

1918. gada 18. janvārī viņiem atļauts atgriezties dzimtās mājās Vaides ciema «Žonakos». Tur radu paaudzes dzīvojušas no 1710.gada. Diena bijusi skaista, bez sniega un tāpēc zirgs jūgts ratos. Ceļā sacēlies vējš un sācies spēcīgs sniegputenis. Tikuši līdz Vīdalei, ar ratiem tālāk nav bijis iespējams braukt un viņi lūguši naktsmājas Vīdales ciemā «Punčakos». Tur tad arī otrā rītā es esmu piedzimusi.

Paulīne Kļaviņa bija viena no lībiešu valodas pratējām un tradicionālās kultūras kopējām — ierunājusi tekstus lībiešu valodā, stāstot par savu dzimto sētu Vaides ciemā, tradīcijām lībiešu ciemos, rakstījusi dzejas lībiešu valodā. Dzimtajās Vaides «Ozolnieku» mājās viņa bija izveidojusi plašu sadzīves priekšmetu, zvejas un darbarīku kolekciju, kas tagad apskatāma Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Paulīne Kļaviņa bija arī viena no lībiešu dziesmu ansambļa «Līvlist» dibinātājām un ilggadējām dziedātājām. Paulīnes Kļaviņas dzejoļiem Sindõn ma rāndas (Dzimis es jūrmalā) un Mierjemā (Jūras māte) ansambļa «Līvlist» mākslinieciskais vadītājs komponists Dzintars Kļaviņš sacerēja mūziku, dziesmas ansamblis izpilda vēl šodien.

Paulīne Kļaviņa daudzus gadus kalpoja Rīgas Doma draudzē, bija visu cienīta, precīza un atsaucīga kancelejas darbiniece. 1991. gada janvārī, barikāžu laikā, viņa dienas un naktis pavadīja Doma baznīcā, kopā ar visiem, lūdzot, ticot un cerot Latvijas un savas lībiešu tautas nākotnei.

Lai koptu un saglabātu lībiešu tradicionālo kultūru, godam sagaidītu lībiešu sabiedriskās darbinieces, dzejnieces un valodas teicējas Paulīnes Kļaviņas 100. jubileju, kas sakrīt ar Latvijas valsts simtgades kulmināciju 2018. gadā, biedrība «Mazirbes draugu kopa» ar valsts atbalstu sagatavojusi skaņu ierakstu un bukletu. Ierakstā dzirdēsim Paulīnes Kļaviņas balsi, dzimto lībiešu valodu, viņas sacerētās dzejas lasa Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele, skanēs dziesma ar Paulīnes Kļaviņas vārdiem Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa «Līvlist» izpildījumā. Ieraksts sagatavots Rīgas skaņu ieraksta studijā, vadītājs Aldis Ermanbriks. Ieraksta diska un bukleta māksliniece Iveta Putniņa, lībiešu valodas konsultante Zoja Sīle, angļu valodas tulkotāja Margita Gailīte.

Ierakstu disku un bukletu atklās 19. janvārā plkst. 17.00 Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, Jāņa Akuratera muzejā. Pasākumu ar dziesmām kuplinās Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis «Līvlist».

Projektu īsteno ar Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lilita Kalnāja,
Biedrības «Mazirbes draugu kopa» valdes locekle,
info tel. 29237185

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
līvi
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com