Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Ievērojamai lībietei Paulīnei Kļaviņai — 100 06.02.2018. plkst. 08.19

«Dzimis es jūrmalā,
Laiva mans šūpulis.»
«Sindōn ma rāndas,
Lōja min āl.»

   Paulīne Kļaviņa

Biedrība «Mazirbes draugu kopa» ielūdz 10. februārī  plkst 13.00 lībiešu centrā «Kūolka», Zītaros   visiem kopā svinēt Paulīnes vārda dienu!

Atklāsim skaņu disku, piedalās Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele. Dziedās Kolkas lībiešu ansamblis «Laula».  Vaides ciema kaimiņi dalīsies atmiņās par Paulīni no «Ozolnieku» mājām.  Kolkas lībieši atcerēsies tikšanās brīžus ar Paulīni.

 

Projektu īsteno ar Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā kultūras centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Lilita Kalnāja,
Biedrības «Mazirbes draugu kopa» valdes locekle,
info tel. 29237185

 19. janvārī biedrība «Mazirbes draugu kopa» Rīgā Jāņa Akuratera muzejā atzīmēja Paulīnes Kļaviņas 100. jubileju.

Pasākumu ar dziesmām kuplināja Rīgas lībiešu dziesmu ansamblis «Līvlist». Pateicāmies Dagmārai Ziemelei, kas Paulīnes ierakstīja parastā magnetofonā 2001. gadā. Tagad tas saglabāts kompaktdiskā.Liela pateicība un apsveikumi dzejas lasītājām ierakstā izpildītājām Zojai Sīlei un Dagmārai Ziemelei. Skaņu disku atklāja Aldis Ermanbriks, kas daudzus gadus bijis līvu sabiedriskās organizācijas vadītājs, dalījās arī atmiņās par sadarbību ar Paulīni, kad Rīgas skaņu ieraksta studija veica ieskaņoja daudzos mūzikas ierakstu Rīgas Doma baznīcā. Pateicība māksliniecei, dizainerei Ivetai Putniņai, kura kopā ar Zoju Sīli un Dagmāru Ziemeli  dzied lībiešu ansamblī un priecēja pasākuma viesus. Biedrība «Mazirbes draugu kopa» bija priecīga viesu vidū redzēt Latvijas nacionālā kultūras centra vadītāju Signi Pujāti, kas pārstāv galveno projekta finansētāju. Visas sabiedrības liels paldies! Dalībnieku vidū priecīgi bijām redzēt Līvu (lībiešu) savienības «Līvõd īt» vecāko Ievu Ernštreiti, kas saņēma dāvinājumā jaunos skaņu diskus savai valdei. Atmiņās par Paulīni dalījās Rūta Karma, ansambļa dalībnieki, draugi un radiniece Paulīnes brāļa mazmeita Anita. Pasākuma vadītāja Lilita Kalnāja dalījās ar saviem dzīves mirkļiem, kas pavadītas kopā ar izcilo lībieti un ticīgo kristieti. Vilnis Blumbergs dziesmas un rotaļas papildināja ar dundadznieka slavenā pūtēju orķestra vadītāja dēla cienīgu senas taures mūziku. Skanēja lībiešu dziesmas. Baudījām kliņģeri. Visiem liels paldies par pirmā pasākuma apmeklējumu un pateicība muzeja atsaucīgajam namamātēm!


 

Paulīne Kļaviņa (dzimusi Zēberga) (19.01.1918. — 02.09.2001.) dzimusi Dundagas pagastā. Savā dzīvesstāstā viņa rakstīja:

1916. gadā mani vecāki, Katrīne un Ernests Zēbergi no Vaides ciema «Žonaku» mājām evakuēti uz Pāces ciemu «Lonastiem».

1918. gada 18. janvārī viņiem atļauts atgriezties dzimtās mājās Vaides ciema «Žonakos». Tur radu paaudzes dzīvojušas no 1710.gada. Diena bijusi skaista, bez sniega un tāpēc zirgs jūgts ratos. Ceļā sacēlies vējš un sācies spēcīgs sniegputenis. Tikuši līdz Vīdalei, ar ratiem tālāk nav bijis iespējams braukt un viņi lūguši naktsmājas Vīdales ciemā «Punčakos». Tur tad arī otrā rītā es esmu piedzimusi.

Paulīne Kļaviņa bija viena no lībiešu valodas pratējām un tradicionālās kultūras kopējām — ierunājusi tekstus lībiešu valodā, stāstot par savu dzimto sētu Vaides ciemā, tradīcijām lībiešu ciemos, rakstījusi dzejas lībiešu valodā. Dzimtajās Vaides «Ozolnieku» mājās viņa bija izveidojusi plašu sadzīves priekšmetu, zvejas un darbarīku kolekciju, kas tagad apskatāma Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Paulīne Kļaviņa bija arī viena no lībiešu dziesmu ansambļa «Līvlist» dibinātājām un ilggadējām dziedātājām. Paulīnes Kļaviņas dzejoļiem Sindõn ma rāndas (Dzimis es jūrmalā) un Mierjemā (Jūras māte) ansambļa «Līvlist» mākslinieciskais vadītājs komponists Dzintars Kļaviņš sacerēja mūziku, dziesmas ansamblis izpilda vēl šodien.

Paulīne Kļaviņa daudzus gadus kalpoja Rīgas Doma draudzē, bija visu cienīta, precīza un atsaucīga kancelejas darbiniece. 1991. gada janvārī, barikāžu laikā, viņa dienas un naktis pavadīja Doma baznīcā, kopā ar visiem, lūdzot, ticot un cerot Latvijas un savas lībiešu tautas nākotnei.

Lai koptu un saglabātu lībiešu tradicionālo kultūru, godam sagaidītu lībiešu sabiedriskās darbinieces, dzejnieces un valodas teicējas Paulīnes Kļaviņas 100. jubileju, kas sakrīt ar Latvijas valsts simtgades kulmināciju 2018. gadā, biedrība «Mazirbes draugu kopa» ar valsts atbalstu sagatavojusi skaņu ierakstu un bukletu. Ierakstā dzirdēsim Paulīnes Kļaviņas balsi, dzimto lībiešu valodu, viņas sacerētās dzejas lasa Zoja Sīle un Dagmāra Ziemele, skanēs dziesma ar Paulīnes Kļaviņas vārdiem Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa «Līvlist» izpildījumā. Ieraksts sagatavots Rīgas skaņu ieraksta studijā, vadītājs — Aldis Ermanbriks. Ieraksta diska un bukleta māksliniece ir Iveta Putniņa, lībiešu valodas konsultante — Zoja Sīle, angļu valodas tulkotāja — Margita Gailīte.

 

 

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Pievienotie faili
Ielūgums
Atslēgvārdi
līvi
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com