Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Dundagas luterāņu baznīcā jauns zvans 07.07.2020. plkst. 16.36

Kopš 4. jūlija Dundagas evaņģēliski luteriskās baznīcas zālē apskatāms jaunais baznīcas zvans.


Neliels ieskats vēsturē


1915. gadā Krievijas varas iestādes noņem un uz Krieviju aizved 3 baznīcas zvanus ar skaistu skanējumu. Ir ziņas, ka šie zvani ir tikuši zvanīti ne tikai svētdienās, bet arī ikdienā rītos un vakaros. Tāpat ir zināms, ka svētdienā «mazais pulkstens» ir ticis lietots, lai paziņotu draudzei, ka mācītājs tuvojas un dievkalpojums drīz sāksies. 1925. gadā baznīca iegūst jaunu zvanu, kas gatavots Šverina lietuvē Rīgā. Tā skaņa ir daudz bālāka par iepriekšējiem zvaniem. 1943.gadā zvanu noņem vācu okupācijas varas iestādes. Baznīca bez zvana paliek 52 gadus. 1995. gada Lieldienās, 16. aprīlī, no baznīcas torņa atkal atskan zvana skaņas. Zvanu draudze iegādājas par ziedojumiem. Tas ir liets 1926.gadā Rīgā, a/s «Tērauds» lietuvē. Šo zvanu ir plānots arī turpmāk lietot pēc vajadzības.

Jaunais zvans

Nedaudz vairāk kā divus gadus esam strādājuši pie jauna un skanīga zvana iegādes. Zvans ir gatavots Polijā, Premislā, kas ir netālu no Ukrainas robežas. Zvans sver 260 kilogramus. Vienā pusē uz tā ir rakstīts: «Dundagas evaņģēliski luteriskā draudze». Līdzekļi tam tika vākti ziedojumos, tāpēc tas ir kopīgs veikums. Pie tā ir skaitlis 2020. un burti A.D. Tas nozīmē šo gadu. A.D. ir saīsinājums no latīņu valodas vārdu savienojuma «Anno Dominī» — «Kunga (žēlastības) gadā». Otrā zvana pusē ir vārdi «Magnificat anima mea Dominum» — «Mana dvēsele slavē to Kungu», tā saucās ziedojumu akcija, bet vārdi ir svētās Jaunavas Marijas sacīti un pilnā mērā izlasāmi Lūkas evaņgēlija 1. nodaļā.

Tagad zvans ir aplūkojams baznīcas zālē. Dievnams ir atvērts katru dienu no plkst. 12.00 līdz plkst. 16.00. Tad, kad tiks sagatavots viss nepieciešamais, zvanu plānots iesvētīt, pacelt un iezvanīt. Zvans tradicionāli ir skaista zīme, kas atgādina par mūžīgo, par Dieva klātbūtni šajā mainīgajā pasaulē.


Armands Klāvs,
Dundagas, Kolkas un Ģipkas evaņģēliski luterisko draudžu mācītājs

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
draudze, kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com