Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Dundagas bibliotēkas krājumu papildinājusi jauna grāmata — «Terra Mariana: 1186–1888» 28.09.2015. plkst. 17.36

Dundagas bibliotēkas krājumu papildinājusi jauna grāmata — faksimilizdevuma «Terra Mariana: 1186–1888» eksemplārs.

Albumu «Terra Mariana. 1186–1888» izgatavoja vienā eksemplārā un 1889. gadā dāvināja Romas pāvestam Leonam XIII viņa priesterības 50. jubilejā. Pāvests Leo XIII bija pasaulē cienīta un atzīta autoritāte. Nozīmīgas bija pāvesta izdotās enciklikas par sociālismu, valsti un sociālajiem jautājumiem. Godinot pāvesta kalpošanu, sagatavoja krāšņas dāvanas, starp tām arī Baltijas velti — «Terra Mariana. 1186–1888». Šo dāvanu veidoja 22 mēnešus. Ierosme vērienīgajam Baltijas vēstures albuma projektam un līdzekļu piešķiršana pieder grāfienei Marijai Annai Valērijai Tīzenhauzenai. Savukārt par galveno izdevuma autoru kļuva Gustavs fon Manteifels — vēstures pētnieks, heraldikas un folkloras faktu vācējs. Albuma iesējums ir Rīgas meistaru darbs: tas tapis ap 1888. gadu Kristofa Hefelberga darbnīcā, bet sudraba apkalumi izgatavoti sudrabkaļa Erika Bakstada darbnīcā. Izdevuma vizuālo tēlu veidojuši  ievērojami Rīgas mākslinieki: Aleksandrs Grossets, Bernhards Borherts, Arturs Baumanis, Rīgas galvenais arhitekts Oskars Felsko. Albuma teksti tapuši Aleksandra Štāla grāmatspiestuvē.

Albuma oriģināls ir kodekss, iesiets ar gaišu kazādu apvilktos un apzeltītiem sudraba kalumiem greznotos 59×47,5 cm lielos vākos. Katra albuma lapa ir īpaši mākslinieciski veidota, izmantojot dažādu tehniku apvienojumu: akvareļglezniecību, tušas un sēpijas zīmējumus, kā arī iespiedgrafiku. Izdevums pārsteidz ar savu krāšņumu un bagāto saturu. Teksti sniedz ieskatu Livonijas vēsturē, kristīgās ticības ienākšanā Baltijas zemēs un katoļu baznīcas vēsturiskajos aspektos. Savukārt ilustrācijās ir atainotas baznīcas, senās Livonijas pilis, dižciltīgu katoļu dzimtu ģerboņi, zīmogi un albuma noslēgumā — Marijas zemes (latīniski Terra Mariana) vēsturiskās teritorijas karte.

No 2006. gada maija līdz 2008. gada novembrim īstenoja projektu — izgatavoja unikālā izdevuma 10 identisku albuma kopijas, kā arī 1000 šā krājuma samazināta izmēra izdevumus. Projektā sadarbības partneri — Vatikāna Apustuliskā bibliotēka, Latgales pētniecības institūts un Daugavpils Universitāte. Projektu finansēja Latvijas Republijas Kultūras ministrija un Ārlietu ministrija.

Pēc 125 gadiem ir izdots pilnīgs 1888. gada albuma «Terra Mariana. 1186–1888» faksimilizdevums. Izdevuma mērķis bija publicēt īpašu vēstures avotu, maksimāli pietuvinoties albuma autentiskajam veidolam, lai ar to varētu iepazīties ikviens. Izdevums ir sagatavots atbilstoši modernām faksimila izgatavošanas tehniskajām prasībām, lai precīzi fiksētu vēstures avota oriģināla specifiku.

Izdevumu veido divi sējumi — vienā skatāms vizuālais materiāls, otrā sniegti zinātniski komentāri. Abi sējumi lietojami paralēli. Eksemplārs pieejams Dundagas novada Centrālās bibliotēkas lasītavā.

Par grāmatas atkārtotās izdošanas vēsturi vairāk var uzzināt žurnāla «Bibliotēku Pasaule» 2009. gada 45 numura rakstā.

Ruta Emerberga

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Pievienotie faili
Raksts žurnālā «Bibliotēku Pasaule»
Atslēgvārdi
biliotēka
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com