Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Atrasties uz ledus ir bīstami! 09.12.2021. plkst. 08.06

Laikā, kad uz ūdenstilpēm veidojas ledus kārta, Talsu novada pašvaldība un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina būt piesardzīgiem. Neraugoties uz sniega segu, ledus joprojām ir plāns, tādēļ atrasties uz ledus ir bīstami.  

Ik gadu ziemā vairāk nekā desmit cilvēku ielūzt ledū un noslīkst. Jāatceras, ka ledus kārtā ūdenstilpnē neveidojas vienmērīgi. Tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna, tomēr cilvēkiem nereti veidojas maldīgs priekšstats, ka ledus ir izturīgs. Vienā vietā ledus var būt biezāks, bet citur plānāks, ko ietekmē dažādi faktori – zemūdens avoti, straume, dažādu augu, piemēram, niedru atrašanās krasta līnijā.

Saskaņā ar 8. decembra Talsu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka rīkojumu, ir aizliegts atrasties uz Talsu novada administratīvajā teritorijā esošo iekšzemes ūdenstilpes un jūras piekrastes ūdenstilpes ledus tādās vietās, kur var tikt apdraudēta personas dzīvība un veselība. Publisko ūdeņu saraksts ir pievienots pielikumā.

 

Publisko ūdeņu sarakstā uz kuru attiecas aizliegums ir arī:

 • Dundagas pagastā —  Baložezers  Pācē, Zirgdīķis Dundagā un  Dundagas dīķis;
 • Kolkas pagastāZēņu dīķis un Kolkas pagasta jūras piekrastes teritorija.

 

Talsu novada pašvaldības policija atgādina, ka par noteikumu neievērošanu personas var saukt pie administratīvās atbildības – piemērojot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 100 eiro.

 

Ko darīt, ja tomēr esi ielūzis ledū:

 • saglabā mieru!
 • turi galvu virs ūdens – var galvu mazliet atmest atpakaļ;
 • nevajag haotiski kustēties, zaudējot spēkus. Tā vietā vienmērīgi kustini kājas, it kā griežot velosipēda pedāļus;
 • elpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk;
 • ja iespējams, sauc palīgā;
 • ja soma vai smags mētelis velk uz leju, mēģini no tiem atbrīvoties;
 • pagriezies ar seju uz to pusi, no kuras atnāci un noliec rokas uz ledus. Izstiept rokas pēc iespējas tālāk;
 • mēģini uzgulties uz ledus malas ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens;
 • izkļūstot no ūdens, nevajag uzreiz celties kājās! Labāk ritināties prom no bīstamās vietas vai rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnāci;
 • tiekot krastā, neapstājies, bet turpini kustību un pēc iespējas ātrāk doties uz tuvāko silto vietu!
 

Lai sekmīgi izkļūtu no ledus, makšķerniekiem ieteicams ņemt līdzi dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Labs risinājums ir pilns makšķerēšanas tērps, kuram ir peldfunkcija vai glābšanas veste, kas ļaus pēc ielūšanas ledū peldēt pa ūdens virsu.

 

Ko darīt, ja Jūs redzat, ka cilvēks ir ielūzis

 • Jāzvana 112! Jānosauc dispečeram adrese vai jāizskaidro, kā nokļūt līdz notikuma vietai. Jāatbild uz visiem dispečera jautājumiem;
 • Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus.  Netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2–5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2–3 metru attālumā;
 • Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

 

VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112!

 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie faili
Rīkojums.edoc
Rīkojums
Rīkojuma pielikums
Atslēgvārdi
kārtība, drošība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com