Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Aizvadītais gads Dundagas novada dzimtsarakstu nodaļā 11.01.2018. plkst. 08.52

Atnācis Jaunais, mūsu valsts simtgades gads nu varam tajā kā baltā lapā rakstīt jaunus dienu notikumus. Iepriekšējais gads, glītā kamolā satīts, iegulst nodzīvoto gadu krājumā. Dzimtsarakstu nodaļā tas sanācis pietiekami krāsains ar priecīgiem, laimīgiem brīžiem, un arī skumju asara kādā brīdī ritējusi.

2017. gadā reģistrētas 37 dzimšanas — 19 meitenes un 18 zēni, kas ir par vienu mazuli vairāk nekā pērn. Četras meitenes un trīs zēni no kopskaita papildinājuši Kolkas pagasta iedzīvotāju pulku. Visvairāk bērniņi nākuši pasaulē augustā un janvārī, savukārt, jūlijā tikai viens bērniņš.

Jaunākā māmiņa ir 17 gadus veca, bet drosmīgākai māmiņai ir 38 gadu.

Novada pastāvēšanas laikā visvairāk jaundzimušo reģistrēts 2013. gadā — 39, bet vismazāk — 2012. gadā, kad piedzima 27 mazulīši.

Laulātiem vecākiem piedzimuši 10 bērni, ar paternitātes atzīšanu reģistrēti 23 jaundzimušie, 3 reģistros ziņas par tēvu iztrūkst, bet šajos gadījumos situācija var mainīties, jo paternitāti var atzīt arī pēc bērna dzimšanas. Jāatgādina, ka paternitātes atzīšanas iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā var iesniegt arī pirms bērna dzimšanas. Tas vairāk attiecināms uz tām ģimenēm, kur bērna tēvs strādā ārpus valsts.

Māmiņu vidējais vecums ir 27 gadi, tēvu vidējais vecums 31 gads. Pirmo bērnu māmiņu vidējais vecums ir 23 gadi. Māmiņu vidējais vecums jau vairākus gadus ir nemainīgs.

Pirmie bērniņi piedzimuši 11 ģimenēs, tā pat kā 2016. gadā, ģimenēs vairāk ir otro bērnu — 13, trešais bērns ienācis — 12 ģimenēs, bet vienā ģimenē brālītis bija ceturtais bērns.

Pērn vecāki savām atvasēm izvēlējušies vārdus — Jasmīna, Sofija, Viktorija, Elza Pērle, Nora, Rēzija, Adelīna, Edgars, Eduards, Ernests, Juris, Harijs, Leonards, Romeo. Neparastāko vārdu vidū ir Selīna, Elija.

Novadā nav nevienā ģimenē dots Latvijā populārākais zēna vārds Roberts, savukārt, populārākais meitenes vārds Sofija dots vienai meitenei. Divām meitenēm dots vārds Viktorija un divām — Elza, savukārt, divi zēni saukti par Kristeru un divi par Emīlu. Divi vārdi doti divām meitenēm un vienam zēniem. Pārsvarā visi bērniņi pasaulē nākuši Ventspilī, Kuldīgā — 2, Dobelē — 1 bērniņš, viens bērniņš pasaulē nācis mājdzemdībās. Pašvaldība pirmā jaundzimušā bērniņa ienākšanu ģimenē sveic ar 75 eiro, otro ar 110 eiro, trešo un katru nākamo ar 150 eiro lielu pabalstu.

Reģistrējot jaundzimušo, vienlaicīgi tiek deklarēta arī viņa dzīvesvieta.

Dzimtsarakstu nodaļa ar pašvaldības atbalstu turpina pirms pieciem gadiem aizsākto tradīciju, aizvadītajā gadā dzimušo un novadā deklarēto mazuļu svinīgu uzņemšana Dundagas novada saimē, m azuļu vārdus ierakstot Goda grāmatā un pasniedzot sudraba karotīti ar gravējumu «Mazais dundadznieks» un «Mazais kolcinieks».

Reģistrētas 24 laulības, kas ir par 5 laulībām mazāk nekā 2016. gadā.

Bagātākais laulību reģistrācijas mēnesis bija jūlijs un augusts. Interesanti, ka par laulību reģistrācijas dienām izvēlējās divas pirmdienas, viena no tām bija 17.07.2017., plkst.17.00 .

15 laulātie pāri laulības noslēgušas pirmo reizi. Laulāto vidējais vecums ir 31 gads, līgavu vidējais vecums ir 31 gadi, līgavaiņu 32 gadi. Dundagā laulību noslēguši jaunlaulātie no Talsiem, Rojas, Valdemārpils, Ventspils, Tukuma, Jelgavas, Rīgas, Liepājas, Daugavpils un arī pašu novada ļaudis. Laulība reģistrēta Vācijas pilsonim ar Dundagas meiteni. Priecē, ka aizvadītajā gadā 8 jaunlaulāto pāru ir Dundagas novada ļaudis. Trīs laulātie pāri gredzenus mija jūras krastā. Viens laulātais pāris izvēlējās «jā» vārdu sacīt pils parkā balto vizbulīšu ziedēšanas laikā, un viens pāris — Pēterezera dabas takā.

Pērn Mazirbes un Dundagas evaņģēliski luteriskajās draudzēs noslēgtas 5 laulības.

Laulāto uzvārdu izvēle noslēdzot laulību ir nemainīga, jaunās ģimenes pārsvarā izvēlas vīra pirmslaulības uzvārdu par savu kopējo uzvārdu. Aizvadītajā gadā šādi darīja 21 pāris.

Atzīmes par laulības šķiršanu izdarītas sešos iepriekšējos gados sastādītajos laulību reģistros.

Dzimtsarakstu nodaļā aizvadītajā gadā vienai personai mainīts uzvārds.

Prieku ik gadu sagādā pāri, kas atzīmē īpašās kāzu jubilejas — svinētas trīs dimanta kāzas, tas nozīmē, ka pāris pavadījis 60 kopdzīves gadus. Divi dimanta pāri bijuši Kolkas pagasta ļaudis. Godināti trīs zelta kāzu jubilāru pāri, kuri «jā» vārdu teikuši pirms 50 gadiem.

Dažādu iemeslu dēļ 10 iepriekšējo gadu reģistros izdarīti papildinājumi. Izsniegtas 19 atkārtotas civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecības, jo iepriekšējie dokumenti ir nozaudēti vai arī aktualizēts to saturs.

Skumjā statistika arvien pārsniedz priecīgo. Reģistrētas 59 miršanas — 33 sievietes un 26 vīrieši, kas ir par 1 vairāk nekā 2016. gadā. No kopskaita 13 mirušie ir Kolkas pagastā, kas ir par 6 vairāk nekā pērn.

Lielākais mūžībā aizgājušo skaits reģistrēts augustā un jūnijā, vismazāk — janvārī.

Dzīves pavediens agri (līdz 60 gadu vecumam) pārtrūcis 7 novadniekiem, to skaitā 1 Kolkas pagasta iedzīvotājam. Vecumā no 80 līdz 90 gadiem mūžībā aizgājuši 22 novada iedzīvotāji, to skaitā 4 Kolkas pagasta iedzīvotāji. Cienījamu vecumu — 90 gadu slieksni — bija pārkāpuši 9 novada iedzīvotāji, to skaitā 1 Kolkas pagasta iedzīvotājs.

Mirušo vidējais vecums ir 77 gadi, sievietēm vidējais vecums ir 80 gadi, vīriešiem — 72 gadi. Mūžībā aizgājuši 7 Valsts sociālās aprūpes centra «Kurzeme» filiāles «Dundaga» klienti.

Mūžībā aiziešanas iemesls gadu no gada nemainās. Visvairāk aizgājēju slimojuši ar sirds un asinsvadu slimībām un tad seko ļaundabīgie audzēji.

Lai šis gads būtu veiksmīgs, novēlu katram no mums saglabāt ticību, cerību, mīlestību!

Rita Langmane,
Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja 

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
sabiedrība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com