Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Gads līdz pašvaldību vēlēšanām 02.06.2016. plkst. 16.45

Pēc gada 3. VI, sestdienā, Latvijā notiks pašvaldību vēlēšanas, kurās uz nākamo četru gadu termiņu būs jāievēl deviņu republikas pilsētu un 110 novadu domju deputāti. Deputātu kandidātu sarakstus pieņems no nākamā gada 14. līdz 24. IV, bet priekšvēlēšanu aģitācijas periods sāksies jau 3. III.

Pašvaldību vēlēšanas no Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām atšķiras ar nosacījumu, ka tajās vēlētāji drīkst balsot tikai pašvaldībā, kur 90 dienas pirms vēlēšanām ir viņu deklarētā dzīvesvieta,  vai pašvaldībā, kur viņiem pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums. 90 dienu termiņš pirms vēlēšanām, kas būs atskaites punkts balsstiesīgo pilsoņu iekļaušanai attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā, būs 2017. gada 5. III.

Vēlētājam, kura faktiskā un deklarētā dzīvesvieta atšķiras, pirms pašvaldību vēlēšanām ir jārod atbilde uz jautājumu, kura pašvaldība ir vairāk mana — tā, kurā ir reģistrētā dzīvesvieta, vai tā, kurā faktiski dzīvoju, kurā pavadu dzīves lielāko daļu, kuras infrastruktūru un pakalpojumus lietoju ikdienā? Ja faktiskā un reģistrētā dzīvesvieta atšķiras, līdz nākamā gada 5. III vēl ir laiks izvēlēties  un izlemt — mainīt vai nemainīt deklarētās dzīvesvietas adresi.

Savukārt vēlētāji, kuri izvēlēsies balsot pašvaldībā, kur viņiem pieder nekustamais īpašums, no 25. III līdz 9. V  varēs mainīt sākotnēji reģistrēto iecirkni un pieteikties balsot šajā pašvaldībā.  

Gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) pavasarī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā ir iesniegusi arī grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, rosinot pašvaldību vēlēšanās ieviest papildu balsošanas iespēju — pasta balsošanu. Ja Saeimas deputāti to atbalstīs, tad vēlētāji, kuru faktiskā un deklarētā dzīvesvieta ir dažādās pašvaldībās, bet kuri kādu iemeslu dēļ nevēlas deklarēt faktisko dzīvesvietu, varēs par savas pašvaldības deputātu kandidātiem nobalsot attālināti, ar pasta starpniecību.

CVK ieskatā par to, vai šāda papildu balsošanas iespēja ir ieviešama, parlamentam konceptuāli būtu jāizlemj līdz Jāņiem.

 

Kristīne Bērziņa,
CVK Informācijas nodaļas vadītāja

Dalies ar šo rakstu:
Atslēgvārdi
vēlēšanas
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com