Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

25. marts — Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena 22.03.2021. plkst. 16.17

25. martā iedegsim svecītes  par tiem kuri neatgriezās un palika Sibīrijas sniegos ar sapni  par Latviju un mājām, un aicinām  individuāli nolikt ziedus un iedegt svecītes  Dundagā pie šķeltā akmens!

Katru austošu dienu mēs iesākam ar «Dievs, svētī Latviju!»  Bet šī ir tā diena, kad gribas un vajag teikt vairāk. Svētī tos, kuru gars un darbs ļāva Latvijai dzimt! Svētī tos, kuri tās dēļ zaudēja dzimteni, mīlestību, brīvību un dzīvību!

Šai zemei ir sava vēsture, savi varoņi un mocekļi. To esm veidojuši mēs – cilvēki, arī tie mūsu zemes ļaudis, kuriem liktenis lēmis izstaigāt tālos Sibīrijas plašumus, un tie ļaudis, kuru kapi atrodas Sibīrijas taigās un tundrās. Tie nav bezpersoniski represētie, nogalinātie, bet tie ir cilvēki katrs ar savu vārdu, savām dzimtajām mājām, savu pirmo skolu un pagastu.

Šodien aprit 72 gadi kopš 1949. gada 25. marta deportācijām. Četru marta dienu laikā uz Amūras, Omskas un Tomskas apgabaliem no Latvijas devās 33 nāves ešaloni. Tajos iznīcības varai tika nodoti vairāk nekā 42 tūkstoši Latvijas valsts pilsoņu. Vairums no tiem bija latvieši. Tika izsūtīti vairāk nekā 3000 pirmskolas vecuma bērnu, vairāk nekā 7000 skolnieku un studentu.  Starp tiem bija arī 332  mūsu novada ļaudis.

Šodien pieminētās Latvijas iedzīvotāju deportācijas nebija tikai fiziska  lielas daļas nosūtīšana uz nekurieni. Tas bija mēģinājums iznīcināt  latviešu tautas nākotni.  Ikvienam cilvēkam šie skaitļi ļauj saprast, ka Latvijai un īpaši laukiem dotais trieciens nav ļāvis sadziedēt brūces līdz pat šai dienai. Brūces sirdī un dvēselē.

Kaut gan deportācijas mērķis bija sagraut tautu, morāli iznīcināt darba tikumu, tradīcijas,  nacionālo pašapziņu, arī svešumā nonākot, savu attieksmi pret darbu un zemi latviešu vecākā paaudze saglabāja.  Dievs, cerība un spīts palīdzēja pārvarēt bezcerību un postu.

Mēs esam šeit – šai vietā Dundagā! Te tiek rakstīta mūsu vēsture, te plānota mūsu nākotne.  Bet nākotni  nav iespējams  izveidot par atskaites punktu ņemot vienīgi savas pagātnes sāpes, lai cik lielas tās arī nebūtu . Sirds nav jāpārvērš par sāpju un ciešanu cietoksni. Tā jāatver un jāmeklē reāli ceļi, kurus ejot, būtu iespējams izvairīties no  pagātnes ciešanu cēloņiem.

Mēs bieži sakām vārdus – Mana Latvija! Šo vārdu būtība ietver mūsu solījumus savu dzīvi un nākotni veidot tādu, kas  mūsu  Latviju darīs  dižu, bet brīvību – mūžīgu.

 

Smaida Šnikvalde

Dalies ar šo rakstu:
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com