Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Vietējās un ievestās lauksaimniecības produkcijas tirgošanai atšķirīgas prasības 15.06.2015. plkst. 07.59

Vasarā mūsu tirgos gan ārvalstu tirgotāji cenšas pārdot ievērojamu daudzumu augļu un dārzeņu, gan arī Latvijas tirgotāji pārdod no kaimiņvalstīm ievestu preci, maldīgi uzdodot to par pašu izaudzētu. Tas rada nevienlīdzīgu konkurenci pašmāju zemniekiem un lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem, kas pārdod pašu izaudzēto lauksaimniecības produkciju, kā arī rāda, ka ievesto dārzeņu un augļu tirgotāji nodarbojas ar nereģistrētu saimniecisko darbību, neuzrāda ieņēmumus un nemaksā nodokļus. Tādēļ Valsts ieņēmumu dienests (VID) arī šogad pievērsīs pastiprinātu uzmanību stāvoklim Latvijas tirgos un nakts tirdzniecības vietās.

VID atgādina, ka tās fiziskās personas, kas tirgo pašaudzētu produkciju, t. i., piemājas saimniecībā audzētus dārzeņus, augļus un ogas, un kuru ienākumi no to pārdošanas nepārsniedz 3000 € gadā, var nereģistrēties
kā saimnieciskās darbības veicēji un tām nav jāizmanto kases aparāts. Saimniecisko darbību var nereģistrēt un kases aparāts nav jāizmanto arī fiziskajām personām, kas gūst ienākumus no savvaļas velšu vākšanas
(sēņošana, ogošana, savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšana, no 3. VI — arī parka vīngliemežu ieguve), ja tie nepārsniedz 3000 € gadā. Tomēr šīm personām ir jāspēj pēc pircēja pieprasījuma
izsniegt stingrās uzskaites kvīti, kā arī gūtie ienākumi jāuzskaita, jo gadījumā, kad kopējie ienākumi no
šīm darbībām pārsniedz 3000 € gadā, personai piecu darba dienu laikā jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējai un turpmāk jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Savukārt tirgū vai nakts tirdzniecības vietās pārdodot iepirktas lauksaimniecības preces, ir obligāti jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam un jāizmanto elektroniskais kases aparāts. Kases aparāts ir jāizmanto arī gadījumā, ja paša audzētu vai ražotu preču tirgotājs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs.

Citu valstu tirgotājiem, uzsākot pārdot Latvijas tirgos vai nakts tirdzniecības vietās ievestu lauksaimniecības produkciju, ir jāreģistrējas VID kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam. Jāreģistrējas ir neatkarīgi no tā, vai lauksaimnieciskās produkcijas tirgotājs savā mītnes valstī ir vai nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, kā arī neatkarīgi no pārdodamās produkcijas apjoma vai vērtības. Ja citas valsts persona jau ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājs, tā var reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā elektroniski no savas mītnes valsts. Pretējā gadījumā šai personai ir jāierodas kādā no VID Klientu apkalpošanas centriem, kur jāaizpilda iesniegums par reģistrēšanos VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā vai arī jānosūta iesniegums ar drošu elektronisko parakstu uz e-pasta adresi
vid@vid.gov.lv. VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā var reģistrēties arī uz noteiktu laika periodu (vienu dienu, vienu nedēļas nogali, vienu nedēļu, diviem mēnešiem u. tml.).

VID atgādina, ka kopumā tirdzniecība tirgos ir atļauta speciāli iekārtotajās, tirgus pārvaldītāja norādītajās tirdzniecības vietās juridiskajām vai fiziskajām personām, kas reģistrējušas saimniecisko  darbību un pārdod preces, un fiziskajām personām, kuras pārdod pašu ražoto lauksaimniecības produkciju.

Latvijas tirgos VID inspektori pārbaudīs:

  • vai izsniedz elektroniskā kases aparāta čeku, vai tirdzniecības vietā atrodas preču izcelsmes dokumenti un dokumentu reģistrs gadījumos, ja pārdod iepirktu lauksaimniecības produkciju. Minētie nosacījumi attiecas arī uz gadījumiem, ja tirgotājs pārdod paša  iegūtu vai ražotu produkciju un ir reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļu maksātāju reģistrā;
  • vai tirgotājs pēc pieprasījuma var izsniegt stingrās uzskaites kvītis, ja pārdod paša iegūtu vai ražotu produkciju un ja tirgotājs nav reģistrēts VID pievienotās vērtības nodokļu maksātāju reģistrā.


Lai pārliecinātos, ka tirgotājs patiešām pārdod pašaudzētu produkciju, t. i., Latvijā audzētus dārzeņus, augļus un ogas, VID vajadzības gadījumā apsekos pārdevēju lauksaimniecības produkcijas audzēšanas vietas, pārliecināsies par zemes platības izmantošanu attiecīgās produkcijas audzēšanai, par pārdevēju piedāvātā sortimenta audzēšanu, kā arī pārbaudīs vai ar esošajiem darba spēka resursiem iespējams nodrošināt pārdodamās produkcijas daudzumu.

Pārbaudēs īpašu uzmanību pievērsīs arī lauksaimniecības produkcijas tirgotājiem no citām valstīm. Šajos gadījumos pēc iespējas noteiks citu valstu personas un fiksēs tirgojošos citu valstu transportlīdzekļu reģistrācijas numuru, pārbaudīs preču izcelsmes dokumentus, bet iegūto informāciju nosūtīs novērtēšanai attiecīgās valsts nodokļu administrācijai.

VID aicina arī iedzīvotājus ziņot par iespējamiem tirdzniecības pārkāpumiem Latvijas tirgos un nakts tirdzniecības vietās, zvanot uz VID anonīmo diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070 vai rakstot uz
e-pasta adresi parkapumi@vid.gov.lv.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt savu jautājumu, izmantojot VID interneta lapas sadaļu «Uzdot jautājumu VID».

Informāciju sagatavojusi VID Sabiedrisko attiecību daļa

Atslēgvārdi
lauksaimniecība, uzņēmējdarbība
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com