Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Kā taupīt un maksāt mazāk par elektrību? 20.08.2015. plkst. 11.36

Ja elektrības rēķins šķiet par lielu vai ir vēlme kļūt energoefektīvākam, vai uzlabot savu dzīves telpu, par to nemaksājot vairāk nekā līdz šim, ir vērts paanalizēt savus un ģimenes paradumus. Mainot tos, ikviens var ietaupīt.

Pieaugošā atkarība no enerģijas importa, energoresursu trūkums, kā arī vajadzība ierobežot klimata pārmaiņas ir problēmas, kas risināmas, paaugstinot energoefektivitāti. Eiropas Savienībā (ES) ir pieņemta jauna energoefektivitātes direktīva, kas īstenojama arī Latvijā.

ES energoefektivitātes mērķi līdz 2020. gadam ir: par 20% samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu izmešus, līdz 20% palielināt atjaunojamo energoresursu īpatsvaru enerģijas gala patēriņā un par 20% paaugstināt energoefektivitāti. Arī mums savā ģimenē, mājoklī ir iespējams kļūt energoefektīvākiem, tādēļ a/s Sadales tīkls iedzīvotājiem atgādina dažas zināmas, bet piemirstas lietas.

Tā, piemēram, ledusskapī temperatūru vēlams noregulēt uz +5°C, savukārt saldētavā būs gana ar -18°C. Izvēloties ledusskapī vēsāku vidi, +4°C, elektroenerģijas izmaksas par ledusskapi palielināsies par 10%. Ledusskapja energoefektivitāte būs mazāka, ja novietosiet to blakus tiešiem siltuma avotiem — plītij, radiatoriem, tiešiem saules stariem no loga. Uz ledusskapjiem nedrīkst likt virsū mikroviļņu krāsnis, tosterus vai mazās cepeškrāsniņas, bet ēdienus ledusskapī vēlams likt slēgtos traukos.

Uzstādot zemāku temperatūru, var ietaupīt, mazgājot veļu un traukus, jo tieši ūdens uzsildīšana mazgāšanas laikā patērē visvairāk elektroenerģijas. Svarīgi ir gan veļas, gan trauku mazgājamās mašīnas kārtīgi piepildīt, — dažu šķīvju vai pāris kreklu mazgāšana būs līdzvērtīga zemē nomestai naudai.

Daudziem neatņemams rīta rituāls ir tase kafijas. Izmantojot elektrisko kannu, ieteicams vārīt tieši tik daudz ūdens, cik vajadzēs. Savukārt lielais ūdens sildītājs jānovieto iespējami tuvāk ūdens izmantošanas vietai. Augstāko energoefektivitāti tas sniegs, ja temperatūra būs noregulēta uz 55–60°C.

Atcerēsimies, ka, nedēļu katru dienu mazgājoties dušā, iztērēsim aptuveni tikpat daudz ūdens kā vienā mazgāšanās reizē vannā. Protams, arī dušā energoefektīvi būs ūdeni tecināt tikai tad, kad to vajag. Līdzīgi arī tīrot zobus. Protams, allaž ir jautājums, vai gribam mainīt ierastos paradumus...

Gatavojot ēdienu, jālieto katliņi un pannas ar vākiem, lai daļu elektroenerģijas nepatērētu gaisa sildīšanai. Svarīgi ir arī regulēt sildīšanas pakāpes. Līdzko ūdens uzvārījies, pietiks ar zemāku. Katlam vai pannai jābūt viena lieluma vai nedaudz lielākam par sildvirsmu. Ja katliņš būs mazāks, elektroenerģija izkūpēs gaisā.

Lai efektīvāk izmantotu cepeškrāsni, gatavojot ēdienu, to var izslēgt 10–15 minūtes ātrāk. Cepeškrāsni nevajag virināt, bet sagaidīt, kad ēdiens gatavs. Savukārt, vārot kartupeļus, ūdeni vajag ieliet tikai tik daudz, lai tos nosegtu.

Svarīgi būtu arī mainīt telpu vēdināšanas paradumus. Ja ierasts ir logus turēt vaļā nedaudz pavērtus, siltums izplūst no telpas, aukstums iekļūst, bet gaiss neapmainās. Efektīvāk ir telpas vēdināt, logu atverot plaši vaļā uz brīdi, kamēr neatdziest grīda un mēbeļu virsma.

Ja iespējams, arī temperatūru telpās energoefektīvi ir regulēt atbilstoši vajadzībai. Ja cilvēks labi jūtas 20 līdz 22°C, tad, pametot mājokli, temperatūru ieteicams samazināt par dažiem grādiem. Līdzīgi vēlams rīkoties, ejot gulēt. Par vienu grādu samazinot temperatūru, izmaksas apsildei šai laika posmā samazināsies par 5%.

Ieguldījumu energoefektīvākā dzīvesveidā dod arī veco spuldžu nomaiņa pret ekonomiskajām vai LED spuldzēm. Šo spuldžu jauda ir tik maza, ka tās nevajag bieži slēgt iekšā un ārā — tā neko būtisku neietaupīt. Bet kopumā lielākā vai mazākā mērā iespējas ietaupīt vai uzlabot savu dzīves telpu, par to nemaksājot vairāk, ir gandrīz visiem, vien jāspēj mainīt paradumus.

Lai informētu iedzīvotājus par energoefektivitāti, a/s Sadales tīkls ir sagatavojusi īpašu sadaļu uzņēmuma interneta lapā, regulāri  papildinot informāciju:  http://www.sadalestikls.lv/lat/aktualitates/energoefektivitate/

A/s «Sadales tīkls» ir Latvijā lielākais sadales tīkla operators, kas elektroenerģiju piegādā vairāk nekā 1 miljonam klientu. Uzņēmums nodrošina 95 000 km sadales tīklu ekspluatāciju un atjaunošanu 99% valsts teritorijas, kā arī ir uzsācis attīstīt viedo tehnoloģiju risinājumos balstītu tīklu.

Papildinformācijai:

a/s Sadales tīkls e-pasts: st@sadalestikls.lv; www.e-st.lv; www.sadalestikls.lv

Klientu servisa tel. 80 200 403, bojājumu pieteikšanas tel. 80 200 404

Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com