Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Izadītie ciemi 27.11.2018. plkst. 09.45

Dundagas pilī apskatāma izstāde, kurā dažādās rokdarbu tehnikās veidoti 194 Vīdales, Cirstes, Lapmežciema, Muņu un Dūmeles mājvietu nosaukumi

Biedrības «Visvīdāle» ideju ģeneratotri Janīna Grīnvalde un Tamāra Zoltāne pastāsta, kā tapa ideja visus ciemu māju nosaukumus iztamborēt, izadīt un izšūt.

Tā ir vīdalnieku dāvana Latvijai simtgadei, bet sākotnējā pamatdoma radās jau lasot kādreiz «Dundadzniekā» Ivara Abaja un Alņa Auziņa aprakstus par novada ciemiem. «Cik labi, ka ir paspēts nointervēt cilvēkus, kuru dzīves stāsti vijās cauri dažādiem Latvijas periodiem no Ulmaņa laikiem līdz pat mūsdienām. Piemēram, skolotāja Kajaka no Muņiem zināja pastāstīt par katras mājas iedzīvotāju, māju nosaukumu izcelšanos Klausoties šajos stāstos, atklājas, cik tolaik ciemi bija apdzīvoti un cilvēki saliedēti», spriež Janīna un Tamāra.

Janīna pastāsta, ka sākotnējā iecere bija nedaudz citādāka. Iesaistot Tamāru, tā risinājās nedaudz savādāk. Līdzīga iecere bija arī Laimai Jurgenbergai no Dūmeles «Ziedkalniem» — izveidot akmeņu krāvumu, kur katrā akmenī būtu Dūmeles ciema mājvietu nosaukums.

Tamāra Zoltāne saka, ka darbojoties šajā projektā, uzzinājusi daudz jauna un interesanta. Lai gan divdesmit gadi nodzīvoti Vīdalē, nav zinājusi, ka agrāk ir bijis Lapmežciems.

Aiz katra mājas nosaukuma ir savs dzimtas stāsts, cilvēki. Šobrīd no kādreizējām 194 ir saglabājušās 60 mājvietas. Kāda atdzimst no jauna, kādai tiek dots jauns nosaukums.

Janīna un Tamāra uzsver, ka ir svarīgi, ka idejas piepildīšanā varēja iesaistīties gados vecākās kundzes, gan pielietojot savas rokdarbu prasmes, gan atsaucot atmiņā vietējos notikumus. Ja pašām vairs rokdarbi tik raiti nevedās, mājvārda radīšanā piedalījās arī mazmazmeitas. Pavisam nosaukumu veidošanā piedalījās trīsdesmit viena dalībniece. Ne tikai esošie un bijušie ciemu iedzīvotāji, arī dundadznieki.

Tamāra apciemojusi katras mājas iemītniekus, aicinot savas mājvietas nosaukumu atveidot rokdarbā. Jo vairāk cilvēku idejai atsaucās, jo interesantāk mājvārdu stāsts veidojās. Tamāra atzīst, ka sākotnējā iecere — katras mājas vārdu izadīt vai iztamborēt noteikta izmēra laukumā neizdevās. «Sapratām, ka nevaram un nevajag nekādu standartu, rāmi». Jo darba procesā katrs autors vēlējās savā mājas nosaukumā parādīt tās būtību, savu izjūtu par šo vietu, piederību, ieliekot savā darbā savu attieksmi un emocijas. Tāpat radās ne tikai adījumi un tamborējumi, bet arī darbi izšuvumi un dekupāžas tehnikā. Tieši šī individuālā pieeja padara katru darbiņu par vienreizīgu, kurā autore ielikusi savu sirds siltumu un vēstījumu.

Tamāra domā, ka visgrūtāk bija to visu salikt kopā, veidojot katram ciemam savu stendu. Tos veidoja Astrīda Stārķe, Kristīne Ludevika, Janīna Grīnvalde, Vija Krastiņa un Santa Nagle.

Darbu sāka martā. Bija iecerēts projektu pabeigt līdz Latvijas dzimšanas dienai, bet, pat nemanot, jau jūnijā Slīteres ceļotāju dienās to varēja izrādīt pirmajiem apmeklētājiem. Un Jāņu ielīgošanā godināja ikvienu, kas palīdzēja veidot gan māju nosaukumus, gan palīdzēja praktiski tos noformēt. Visiem iesaistītajiem biedrība «Visvīdale» dāvināja savu talismanu — Buratino. Kā Buratino kļuva par biedrības talsimanu? Par to ir īpašs stāsts. To kādā no biedrības organizētajiem pasākumiem izgatavoja Ilma Enzele. Un no tā laika tas ir klāt visos svarīgākajos «Visvīdales» notikumos.

Dāmām netrūkt ieceres arī turpmākajam darbam, lai dzīve Vīdalē būtu interesanta, ar sakoptu apkārtni un iespēju cilvēkiem piedalīties tās veidošanā. To, ka šāda iespēja darboties vietējo iedzīvotāju iniciatīvu grupās ir ļoti svarīga, apliecina biedrības «Visvīdale» strauji augošais biedru skaits — nepilna gada laikā no 3 līdz 18! Tādēļ abas kundzes neizprot, kādēļ Dundagas novadā vairs netiek organizēti vietējo iniciatīvu atbalsta projektu konkursi, kas dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem realizēt vajadzīgas un ilgtspējīgas idejas, kas bagātina novada kultūras un sabiedrisko dzīvi, veicina vides sakārtošanu un priecē ne vien vietējos, bet arī novada viesus.

Inguna Pekmane,
sabiedrisko attiecību speciāliste

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com