Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Ienākumu nodokļa atmaksa tiem, kas strādājuši ārzemēs 10.01.2014. plkst. 08.38

Plānojat strādāt ārzemēs? Varbūt jau esat to darījuši? Neaizmirstiet pārbaudīt, vai neesat pārmaksājuši ienākumu nodokli. Vēlamies atgādināt par to kā par vēl vienu no iespējām, kā savus naudas makus padarīt biezākus un gūt papildu ienākumus.

Lielākā daļa cilvēku, kas pirmo reizi izbraukuši, lai strādātu ārzemēs, ienākumu nodokli pārmaksā, jo viņu darba devēji nezina, kā likmi pareizi piemērot ienākumiem. Šos nodokļus var atgūt 3–6 nākamo finanšu gadu laikā. Tas atkarīgs no valsts, kurā strādājāt.

Nodokļu atgūšana

Katrs, kas strādā ārzemēs, saņem ienākumus un maksā no tiem ienākumu nodokli. Beidzoties taksācijas gadam vai pabeidzot darbu un atstājot valsti, darbiniekam šīs valsts nodokļu dienestā ir tiesības iesniegt pieteikumu nodokļu atgūšanai. Pēc pieteikuma aizpildīšanas nodokļa atgūšanai ārvalsts nodokļu dienesta darbinieki pārbaudīs personas iesniegtos datus un aprēķinās pārmaksāto ienākumu nodokļa summu.  Ja apstiprināsies, ka nodoklis pārmaksāts, to atmaksās.

Kādus dokumentus vajag, lai saņemtu nodokļa atmaksu?

Visbiežāk ārvalstu nodokļu dienesti pieprasa:

  • pases vai identifikācijas kartes kopiju;
  • dokumentus, kas apliecina ienākumus un nodokļu nomaksu katrā no darbavietām valstī; tā var būt jūsu beidzamās nedēļas vai beidzamā mēneša algas aprēķina lapa vai dokuments, kuru ir izsniedzis darba devējs (piem., Lielbritānijā un Īrijā – veidlapa P-45/P-60, Nīderlandē – Jaaropgave u.c.);
  • darba devēja nosaukumu un adresi;
  • ārvalsts, kurā strādājāt, sociālās apdrošināšanas numuru.

Nodokļu atgūšanas procesa ilgums

Paies 2–3 mēneši, lai pēc dokumentu  aizpildīšanas saņemtu nodokļu atmaksu. Termiņš ir atkarīgs arī no tā, kādā veidā iesniegts pieteikums nodokļu atgūšanai: personīgi vai izmantojot profesionāļu palīdzību.

Naudas summa, kuru varat atgūt

Atgūstamā summa būs atkarīga no tā, cik ilgi jūs strādājāt, kādi bija ienākumi, kurā valstī jūs strādājāt, un no citiem apstākļiem. Pēc www.rttax.com/lv statistikas vidējā atgūstamā summa Latvijā ir aptuveni Ls 380.

Procesa likumība?

Pamatojoties uz ārvalstī spēkā esošajiem likumiem, katram ir jāiesniedz nodokļu deklarācijas, bet nodokļu atmaksāšana ir daļa no ienākumu nodokļa deklarāciju iesniegšanas procesa. Nodokļu atmaksa ir likumīgs un dabisks process, tāpēc tam nebūs nekādas ietekmes uz jūsu darba iespējām ārzemēs.

Tiesības uz vecuma pabalstu un pensiju pēc tam, kad saņemta nodokļu atmaksa ārzemēs

Jums būs tiesības saņemt ārzemēs vacuma pensiju, ja būsiet nostrādājis tur likumos noteiktajam atbilstošu laiku, kā arī izpildījis pārējās prasības. Nodokļu atmaksai neietekmē  vecuma pensiju. Ir divi galvenie nodokļu veidi: sociālie nodokļi un ienākumu nodokļi. Atgūt var vienīgi pārmaksāto ienākumu nodokli. Tādejādi jūsu sociālās garantijas — vecuma pensiju vai pabalstus — neskars. Ienākuma nodokļa atmaksa nekādā veidā nav saistīta ar sociālajiem pabalstiem un garantijām.

Nodokļi Latvijas Valsts ieņēmumu dienestā

Latvijā jums nav jāmaksā nekas, jo nodokļi jau ir samaksāti ārvalstī. Latvija ir noslēgusi līgumus par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu ar daudzām valstīm, tāpēc Latvijas iedzīvotājiem, kas maksā nodokļus ārvalstīs, nav jāmaksā nekādi papildu nodokļi.

Vienlaikus atmaksātā nodokļu nauda tomēr dos papildu ienākumus arī Latvijas un pašvaldības tautsaimniecībai, jo saņemto naudu jūs visticamāk iztērēsiet par pakalpojumiem un precēm, kuru sniedzēji  vai izplatītāji savukārt nomaksās pievienotās vērtības un ienākumu nodokļus šeit — Latvijā.

Neatstājiet savu naudu ārzemēs!


Dace Griķīte,
«RT Tax» administratore

Talrunis: +371 25225281
E-pasts: dace@nodokluatgriesana.lv
Skype dace_rttax


Atslēgvārdi
nauda, sveši raksti
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com