Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

Fotogrāfijas ar stāstu 13.06.2014. plkst. 08.57

10. VI Dundagas pils piedzīvoja unikālu notikumu — tā kļuva par pirmo vietu, kur fotoizstādi «Pazīstami, mazpazīstami, man pazīstami portreti» atklāja Okupācijas muzeja Audivizuālās krātuves vadītājs, kinorežisors un kinooperators Andrejs Edvīns Feldmanis.

Autors atzinās, ka tā ir pašizpausme un viņš nedomā šīs fotogrāfijas izstādīt kur citur. Ja kādam būs interese, tas, protams, būs iespējams. Tiešām esmu pārliecināta, ka šādu izstādi labprāt vēlētos redzēt daudzviet.

«Fotografējot un uzņemot filmas, savā radošajā mūžā fotoaparāta slēdžus esmu darbinājis 70 000 reižu, saskaitot ar precizitāti plus vai mīnus 100 uzņēmumu. Šajā skaitā ietilpst 61 500 negatīvu un 830 diapozitīvu. Jebkuru negatīvu iespējams atrast 10 minūšu laikā. No šī lielā fotogrāfiju klāsta esmu izvēlējies kultūrvēsturisku portretu,» izstādes bukletā raksta A. E. Feldmanis.

Viņš vērtē: «Šobrīd, kad veidoju izstādi, saprotu, ka esmu fiksējis ļoti garu laika posmu, kurā dzīvojuši un darbojušies portretējamie. Šis noilgums un lielā laika atstarpe, manuprāt, nosaka pašas fotogrāfijas vērtību.»

Izstādē aplūkojami 236 kultūrvēsturiski portreti, kas uzņemti laikā no 1954. gada līdz 2014. gadam. Divas trešdaļas no uzņemtajām personībām jau ir mūžībā. Katrai fotogrāfijai ir sava vēsture. Vērīgs skatītājs arī ieraudzīs, kuri darbi ir pāri, veidojot, piemēram, savstarpēju saderību vai vizuālas konfliktu situācijas.

Dažas fotogrāfijas un to stāsti īpaši aizkustina, piemēram, par Haraldu Medni un sudraba šķīvi. 1938. gada IX Vispārējos dziesmusvētkos diriģenta vadītais Lazdonas jauktais koris lauku koru kategorijā izcīnījis galveno balvu — Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa dāvāto sudraba šķīvi. Visus garos padomju okupācijas gadus balva bija paslēpta. Sudraba šķīvi, kas redzams izcilā diriģenta rokās, pēc daudziem gadiem izsaiņoja apskatei dokumentālās filmas «Dziesmu vara» radošajai grupai. Fotogrāfijā fiksēts brīdis, kad H. Mednis tikko izsaiņojis balvu. 

Izstādē redzami arī mūspuses ļaudis: Kolkas zvejnieks Andrejs Rozefelds un Ansis Ģigulis no Pitraga (1978. g.), Fricis Dinsbergs (2005. g.), Aldonis Baldiņš (2007. g.), Aina Margarēta Pūliņa, Gunārs un Lauris Laicāni (2014. g.). Novada vadītājs un viņa dēls gan ir pamatīgi nomaskējušies, tāpēc nemaz nebūs tik viegli viņus atrast! Iemūžināts ir lībiešu dziesmu ansamblis «Kāndla» (1978. g.) un lībiete Lizete Švanenberga no Lūžņām (1985. g.).

«Aiz manis paliek laikmets. Esmu laimīgs par iespēju kaut niecīgu daļīņu no fotoaparātu slēdžu darbināšanas iznākuma atstāt tiem, kuri kopā ar mani dzīvoja un turpina dzīvot šajā laikposmā. Iespējams, daudzi publicētie portreti ietver kādas paaudzes turpinājumu vai arī kādu nozīmīgu mūža daļu, varbūt pašu svarīgāko,» izstādes bukletā savās pārdomās dalās autors.

Izstādi noteikti ir vērts redzēt!

Diānas Siliņas teksts un foto

Dalies ar šo rakstu:
Pievienotie attēli
Atslēgvārdi
kultūra
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com