Lietotāja profils

Lai pieteiktos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com

22. III — pasaules ūdens diena 17.03.2016. plkst. 15.49

22. III visā pasaulē atzīmē ikgadējo Pasaules ūdens dienu. Šogad tā veltīta tēmai «Ūdens un darbs», lai pievērstu uzmanību tiem, kuru ikdienas nodarbošanās saistīta ar ūdeni, tā piegādi un izmantošanu.

Veselības inspekcijas ieguldījums kopējās rūpēs par ūdeni ir dzeramā ūdens un peldvietu ūdens un publisko ūdensapgādes sistēmu, caur kurām ūdens nonāk arī dažādās iestādēs un uzņēmumos, kvalitātes kontrole. Jau tradicionāli šajā dienā inspekcija publicē pārskatus par dzeramā ūdens un peldvietu ūdens kvalitāti, kuros apkopota informācija par monitoringu un uzraudzības rezultātiem 2015. gadā.

Latvijā dzeramo ūdeni galvenokārt iegūst no pazemes ūdens avotiem, kuru krājumi pilnībā nodrošina iedzīvotājus ar dzeramo ūdeni. 2015. gadā auditmonitoringa programma aptvēra  159 ūdens apgādes sistēmas, kas piegādā vairāk nekā 100 m3 ūdens, un laboratoriski izmeklēja 207 dzeramā ūdens paraugus.

Skatot dzeramā ūdens uzraudzības rezultātus, varam apgalvot, ka vairāk par 80% Latvijas iedzīvotāju saņem labas kvalitātes un visām normatīvajām prasībām atbilstošu dzeramo ūdeni. Kopš 2006. gada dzeramā ūdens ķīmiskā kvalitāte ik gadu uzlabojas. 2015. gadā ūdens ķīmiskās kvalitātes rādītāju neatbilstība samazinājusies no 16,1% neatbilstošu paraugu 2014. gadā līdz 14 % paraugu 2015. gadā.

Jāatzīmē, ka Latvijā konstatēti tikai ķīmisko kontrolrādītāju pārsniegumi, kas nerada tiešus draudus cilvēku veselībai.  

2015. gadā peldvietu ūdens kvalitāte monitorēta pavisam 55 peldvietās – 33 jūras piekrastes peldvietās, 16 ezeru un ūdenskrātuvju peldvietās, kā arī sešās upju peldvietās. Katrā peldvietā tika ņemti pieci ūdens paraugi  no 15. maija līdz 15. septembrim, pirmo paraugu ņemot īsi pirms peldsezonas sākuma. Tāpat kā iepriekšējos gados, daļa pašvaldību bija organizējušas un apmaksājušas paraugu ņemšanu peldvietās, kas nav iekļautas oficiālo peldvietu sarakstā. Kopumā 20 pašvaldības vairāk kā 100 neoficiālajās peldvietās monitorēja peldūdens kvalitāti par saviem līdzekļiem.

Salīdzinot ar 2014. gadu, peldvietu ūdens kvalitāte kopumā ir uzlabojusies gan jūras piekrastes, gan iekšzemes ūdens peldvietās. 36 peldvietās ūdens ilglaicīgā kvalitāte vērtējama kā izcila, deviņās – kā laba. Desmit jaunām peldvietām, kam vēl nav savākti četru peldsezonu ūdens kvalitātes dati, kvalitātes klasi vēl nenoteica.    

Ar minētajiem pārskatiem par dzeramā  ūdens un peldvietu ūdens kvalitāti, kā arī ar papildu informāciju par dzeramo ūdeni un peldvietu ūdeni var iepazīties Inspekcijas interneta lapas sadaļā «Vides veselība» –> «Dzeramais ūdens» un «Vides veselība» –> «Peldūdens». 

 

Agita Antonāne,
Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas preses sekretāre

Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Lai ielogotos sistēmā, izmanto kādu no sociālajām pasēm:
draugiem.lv twitter.com facebook.com